Sac işleme operatörünün nitelik analizi
The Quality analysis of the operator of processing sheet iron
- Tez No: 46075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİF ÇATALGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Ülkemizde sac işleme eğitimi veren örgün ve yaygın eğitim kurumlarının programlan ve ana gayeleri tez içerisinde ele alınmıştır. Sac işleme konusunda endüstriye en fazla kalifiye eleman sağlayan eğitim kurumu olan Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri bölümünün müfredat programı detaylı olarak ele alınarak öğretilen sac işleme teknikleri, malana parkı, sac işleme operatörlerinden beklentileri konularına cevap aranmıştır. Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri bölümünde verilen eğitimin yeterliliğinin tesbiti için Sakarya, Kocaeli, Bursa ve İstanbul (Anadolu yakası)' da sac işleme ünitesi bulunan ya da sac işleyen 120 işletmede bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasından amaç Endüstri Meslek Liselerinde verilen eğirimin sanayideki kullanılırlığını tesbit etmektir. Endüstri Meslek Liselerinin ana amacı; endüstrinin ihtiyacı olan kalifiye teknik elamanı yetiştirmek olduğu için tez sonunda; sanayicinin beklentilerine, bilgi ve beceri yönünden yeterli eleman yetiştirmek üzere eğitim programının hazırlanması doğrultusunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This thesis included that what are the main aim and program of the Educational establish ments which have been supplying thin plate processing education in Türkiye. It has asked for answers to plate processing and it's machine parking problem and prospects that industry had in from operator, by investigating the program of the metal processing department of the Industry-Craft School which has been supplying qualided member to the Industry. To inspect whether the education gived has been supplied are shelf sufficient or not, the poll has been gone to various cities, these cities are Sakarya, Kocaeli, Bursa and Istanbul and establishments existed there, which are exactly 120, angaged in thinplate processing. It's purpose is that whether the program is useful or not for the Industry. Some considera tions and explanatory notes appended to the thesis and their purpose is that how education must be in the future.