Bir yol süpürme makinasının tasarlanması ve imalat planlaması
Planning of road sweeper machine and manufacturing planning
- Tez No: 46074
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Insangücü ve insan beyni ile yapılan faaliyetler, günümüzde yerini yüksek teknoloji ürünü araçlara bırakmıştır. Bunun en yağın ve güncel örneği, kitaplarda ve insan beyninde depo edilen bilgilerin, çok daha emin ve hızlı erişilebilir bir şekilde bilgisayar vasıtasıyla depolanmasıdır. imalat sektöründe de aynı olgu büyük bir hızla gelişmektedir. Artık sadece büyük ölçekteki işletmeler değil, küçük ve orta ölçekteki işletmeler de otomasyona geçmeye başlamışlardır. Bu suretle maliyet azalmakta, kalite artmakta, böylelikle daha kaliteli ürün veya hizmet daha ucuza sunulabilmektedir. Ülkemizde yakın zamana kadar cadde ve sokaklar insan gücüyle süpürülürken, günümüzde mekanik vasıtalarla bu işlem gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Yapılan araştırmada yol süpürme aracının bir günde temizlediği yolu, insan gücü ile temizlemek için 40 civarında işçinin gerektiği tesbit edilmiştir. Bu projede şu anda piyasada mevcut olan yol süpürme araçları mukayese edilerek ideal bir yol süpürme aracı tasarlanmış ve genel yapısı izah edilmiştir. Ayrıca aracın üretilmesi için gerekli parça listesi verilerek bunların temin şekli saptanmıştır. Araca olan talep analiz edilerek hedef kitle üzerinde durulmuştur. Kurulacak olan fabrikanın kapasitesi belirlenmiştir. Üretimin gerçekleştirilebilmesi için gerekli makina -teçhizat ve personel ihtiyacı hesaplanmıştır. Organizasyon yapısı belirlenmiş ve personelin bu yapıdaki görev ve sorumlulukları izah edilmiştir. Gerekli olan fabrika, sosyal tesis ve tevsi alanları dikkate alınarak toplam arazi ihtiyacı hesaplanarak optimal tesis yerleştirme planı yapılmıştır. Üretimin zamanında bitirilerek gecikmelerin minimize edilmesi için gerekli olan hammadde ve malzemelerin istenen yerde ve istenen zamandabulundurulmasını sağlamak üzere envanter planı yapılmış ve sipariş süreleri tesbit edilmiştir. Her komponentin proses şeması ve zaman faaliyet diyagramı çizilmiştir. Yatırımın yapılabilmesi için gerekli olan sabit yatırım tutarı ve yıllık işletme giderleri hesaplanarak tablo halinde verilmiştir. Birim mamul başına düşen maliyet ve kâr marjı dikkate alınarak satış fiyatı saptanmıştır. İlk beş yıllık işletme dönemi için gelir-gider ve fon akışı incelenerek yatırımın ilk beş yıl için kârlılığı hesaplanmıştır. Tesis yatırım döneminin 1 yıl olacağı planlanarak yatırım ve işletme dönemi süresince nakit akışı ayrıntılarıyla incelenmiştir. Son olarak da bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular, fikirler ve yenilikler belirtilerek tasarlanan ve iş planı hazırlanan yol süpürme aracının üstünlükleri izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays activities which used to do by power of labor and brain are doing by vehicles product by high tecnology. The most widespread sample is knowledges saved in computers safer and faster arrival than brain and books. The same event is getting to improve in the manufacturing line. Now not simply large companies, also small and medium companies are getting to begin automation. In our country, avenues and roads used to sweep by power of labor until recently. But nowadays it is begun to do this process by mechanical vehicles. In conclusion of investigation, it is established that road sweeper vehicle can sweep as about 40 employees. In this project, road sweeper vehicles are compared, so an ideal road sweeper vehicle is planned and explained general structure and working principles. Request for the road sweeper vehicles is counted and capacity of factory is determined. Also required parts to produce road sweeper vehicle and assure them are stated. Necessity of machines, estates, raw material and staff and cost of them are counted. In addition price is counted. Organization structure of company is determined and factory settle layout is done. Cost-gain planning is done for initial five years period. Invantory and process planning are done with time dimension in order to minimize limps and finish producing on time.