Compact Ka-band filter applications based on the multiple mode rectangular cavity
Çok modlu dikdörtgen boşluk rezonatörü tabanlı kompakt Ka-bant filtre uygulamaları
- Tez No: 460803
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çok modlu boşluk rezonatörü yöntemi kullanılarak tasarlanan filtreler hacim ve ağırlık açısından fayda sağlarken, yapıları görece karmaşıktır. Elektromanyetik analiz yazılımlarına olan bağımlılığı azaltmak ve yapının fiziği üzerine daha fazla bilgi sahibi olabilmek amacıyla, çok modlu tek dikdörtgen boşluk rezonatöründen oluşan filtre yapısı analitik olarak incelenmiş, farklı tiplerdeki köşe kesilerinin yol açtığı modal frekans kaymaları ve modlar arası kuplajı öngören matematiksel ifadeler elde edilmiştir. Belirli bir kuplaj matrisini gerçekleyen filtrenin fiziksel boyutlarını kestiren bir algoritma oluşturulmuş, örnek tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Önerilen algoritma ikinci ve üçüncü seviye filtrelerin fiziksel boyutlarını yakınsayabilmektedir. Klasik üç modlu dikdörtgen boşluk rezonatör filtre yapısı üçlü oluşturacak biçimde değiştirilmiştir. Oluşan yeni yapı çalışma frekansının üst veya alt kısmına sıfır iletim noktası koyacak şekilde ayarlanabilmektedir. Örnek bir Ka-Bant tasarım hem talaşlı imalat hem de 3B yazıcı tabanlı yeni bir üretim teknolojisiyle üretilmiştir. Ölçüm sonuçları beklentileri karşılamaktadır. Filtre yapısı, dalga kılavuzu çıkışlı Ka-Bant mikrodalga modüllere, modülün hacim ihtiyacını kayda değer oranda artırmadan entegre edilebilecek şekilde uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Filters based on multiple mode cavity resonator technique have the advantage of realizing a given fi lter function in a reduced volume and weight with the drawback of increased complexity. In order to decrease the dependence on electromagnetic analysis software and to gain a better insight on the physics of the structure, the multiple mode single rectangular cavity fi lter structure is investigated with an analytical approach. Expressions are obtained for the modal frequency shifts and for the intermodal coupling due to various types of corner cuts. An algorithm is proposed predicting the physical dimensions of the final structure given the corresponding coupling matrix. Example designs are realized. The algorithm is able to determine the physical dimensions of the second and third-order filters within a few percent. The classical triple mode rectangular cavity filter structure is altered to form a triplet. The new triplet structure can be arranged to result in either a lower or higher sideband transmission zero. An example Ka-Band design is fabricated with both machining and a novel 3D printing technology. The results are in agreement with the expectations. The filter structure is further tailored to allow integration to Ka-Band waveguide output microwave modules without signifi cant increase in the module's volume requirement.