BER and SNR performance analysis of 2-ASK & 4-ASK modulated truncated bessel beams on different receiver apertures in FSO communications links
Serbest uzay optik haberleşme linklerinde, farklı alıcı açıklıkları üzerinde 2-ASK & 4-ASK modüle edilmiş kesik Bessel ışınının hatalı bit ve sinyal gürültü oranlarının performans analizleri
- Tez No: 460830
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde türbülanslı atmosfer ortamının rastgele faz tabakaları ile simülasyonu yapıldı. 2-ASK & 4-ASK ile modüle edilmiş kesik Bessel ışın huzmesi oluşturulmuş ve oluşturulan ışın huzmesi rastgele faz tabakalarından yararlanılarak türbülanslı atmosfer üzerinden ilerletilmiştir. MATLAB 'da hata sayma metodu uygulandıktan sonra BER ve SNR karşılık gelen simülasyon sonuçları elde edildi. Bir diğer yandan, genişleyen alıcı açıklığının BER üzerindeki katkıları incelendi. Ayrıca, serbest uzay haberleşme sistemi mimarisini daha detaylı kavramak için ve gelecekteki deneysel çalışmalara destek olması açısından FSO haberleşme sistemi vericisi ve alıcısı tasarlandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, varying turbulent atmosphere environment are simulated random phase screen method. 2-ASK & 4-ASK modulated truncated Bessel beam are generated and propagated through turbulent atmosphere utilizing random phase screens. In MATLAB environment error counting method is applied then simulation results are obtained corresponding to BER and SNR. On the other hand, the contributions of enlargement receiver aperture on BER is examined. Also, to comprehend the free space optical (FSO) communication architecture in detail and to support the future experimental studies, FSO communication transmitter and receiver systems are designed.