BLOOD VESSEL SEGMENTATION AND EXTRACTION IN HUMAN RETINAL IMAGES
RETİNA GÖRÜNTÜLERİNDE KAN DAMARLARIN BÖLÜTLENMESİ
- Tez No: 460835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde retina damar segmentasyonu, damar çapı ve kıvrımlarında ile ilgili damar ağını analiz etmek için bazı otomatik algoritmalar için sağlam bir yöntem sunuldu. Bu tezde bazı klasik yöntemler realize edildi daha sonra kan damarı segmente etmek için Wiener filtre uygulamıştır. Sonuç olarak diğer yöntemlerle elde edilen sonuçları karşılaştırıldı ve kullanılan yöntemin diğer yöntemlere göre daha iyi bir performansa sahip olduğunu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a robust method for retinal blood vessel segmentation and some automatic algorithms for analyzing the vessel network with the regarding to the vessel diameter and tortuosity, which they are presented. In this thesis some classical methods are implemented then Wiener filter is used to segment the blood vessel. In addition, results comparison is done with other results. The simulation results show that Wiener filter has a high accuracy than other filters.