Blood vessel segmentation and extraction in retinal images
Retina görüntülerinde kan damarlarının bölütlenmesi ve çıkarılması
- Tez No: 486760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında retina damar segmentasyonu incelenmiş ve bu yaklaşım için etkili bir yöntem önerilmiştir. Kan damarlarının filtreleme ve çıkarılması işlemleri için morfolojik yöntemler kullanılmıştır. Önerilen yöntemin avantajı, bu çalışmada karşılaştırdığımız diğer yöntemlere göre karmaşık olmayan işlemler ve yüksek doğruluğa sahip olmasıdır. Kan damarlarının ve damar olmayan alanların eşiklenmesi için Otsu yöntemi kullanılmıştır. Yöntemin uygulanması için DRIVE ve STARE veritabanları kullanılmıştır. Önerilen algoritmanın değerlendirilmesi için duyarlılık, özgüllük ve doğruluk ölçütlerinden faydalanılmıştır. Ortalama doğruluk değeri, DRIVE veritabanı için 0.9606 ve STARE veritabanı için 0.9598 olarak bulunmuştur. Son olarak, önerilen yöntemin bu tezde uygulanan tüm çalışmaların görsel olarak ifade edilmesi için Matlab GUI ortamında bir kullanıcı grafik arayüzü (GUI) geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the retinal vessel segmentation problem is analyzed, and an efficient method is introduced for this approach. The morphological methods are used for the filtering and extraction of the vessels. The advantage of proposed method is low-level complexity and high accuracy rate than the other methods that we compared in this study. For thresholding of the vessel or non-vessel areas, the Otsu method was used. The DRIVE and STARE databases were used for implementation of the method. Sensitivity, specificity, and accuracy metrics are used for evaluation of the proposed algorithm. The average of the accuracy for DRIVE database is 0.9606, and for the STARE database is 0.9598. Finally, for the representation of the proposed method and the all works which implemented in this thesis the graphical user interface (GUI) is used.