Flexible platform for ROF network using advanced modulation formats based on MMF
MMF'ye dayanan gelişmiş modülasyon formatlarını kullanan ROF ağı için esnek platform
- Tez No: 460842
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARBAROS PREVEZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şebekelerdeki bağlı cihaz sayısı arttıkça, bu cihazlar arası gerekli hız oranı da artmaktadır. Kablosuz bağlantı daha çok tercih edilmektedir ancak bağlantı mezilinin daha çok genişletilmesi gerekmemektedir. Fiber'e dayalı yeni kablosuz teknolojiler ve yeni erişim ağlarının kullanımı bu konuda çözüm olabilir ve çoklu gigabit kablosuz bağlantı elde etmek için modülasyon teknikleriyle birlikte kullanılabilir. RF sinyali, radyo üzerinden fiber (RoF) kullanarak optik fiber üzerinden merkezi bir konumdan uzaktaki anten ünitelerine taşınabilir. Bu tezde, hibrid optik fibere ve WDM'ye dayanan ROF için bir yazılım simülasyonu olarak iki test yatağı gösterilmiştir. Çoklu kullanıcı da ayrıca, hesaplılık ve bant genişliği açısından dikkate alınmıştır. Fiber uzunluğu 50km olan bazı pasif / aktif bileşenler kullanulmıştır. Simülasyonlarda, C-bandında (1530-1565nm) ROF / WDM mimarisi simüle edilmiştir. Daha sonra doğrusal olmama probleminin üstesinden gelmek için EDFA lar kullanılarak sinyal kaybını telafi edilir. İlk deneyin sonucu olarak, 2.5 Gbps veri oranı ile, üç çıkış sinyalinin her biri için ortalama toplam güç 13.333dBm olarak elde edilmiştir. İkinci analizin sonucu olarak, 1 Gbps veri oranı ile, iki çıkış sinyali için ortalama Q-faktörü 6.0846 ve minimum BER ortalaması 3.7738E-10 'dur. Bu sırada, şebekede kullanılan optiksel ve elektriksel yülkselteçler ile tüm ağ boyunca oluşlan bozulmada bir limitte tutulmaktadır; Simülasyon sonuçları, ağların düşük hata oranıyla, tam olarak kullanılmakta olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The connected devices in the networks are increased and the data flow between each of them is increased too. The wireless connectivity is preferable, but it has a short range and needs to enlarge the signal coverage. New wireless technologies and new access networks based on Fiber can be real solutions and it can be used with modulation techniques to achieve multi-gigabit wireless links. RF signal can be transported over optical fiber from a central location to remote antenna units by using radio over fiber (ROF). In this thesis, two test beds are demonstrated as a software simulation for the ROF, based on hybrid optical fiber and WDM. Multiple users have been also taken into consideration with the cost-effectively and bandwidth. Some passive or active components have been used with fiber length 50km. In the simulations, the ROF architecture has been simulated in C-band wavelength which has ranged between 1530 nm and 1565 nm. Then, to overcome nonlinearities problem, EDFAs are used to compensate the loss in signal. As a result of the first experiment, the average of total power for the three output signal is determined as 13.333dBm with 2.5Gbps bitrate. As a result of the second analysis with 1Gbps bitrate, the average Q-factor for two output signals is 6.0846, and the average of minimum BER is 3.7738E-10. Meanwhile, there is limitation of degradation in the signal along the whole networks by using optical and electrical amplifiers; the simulation results show that the networks are fully exploited, with low error rate.