Analysis of the wayfinding system in a university based tertiary care hospital
Üçüncü basamak üniversite hastanesinde yön bulma sisteminin değerlendirilmesi
- Tez No: 460843
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. İPEK MEMİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Karmaşık bir çevrede yön bulma kolaylığı, o çevreyi kullananlar tarafından anlaşılmaktadır. Bir hastanede yön bulma, bir mekânsal problem çözme etkinliği olarak, hastaneyi ilk kez kullananlar için bir sorun haline gelebilir. Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak üniversite hastanesinin mevcut yön bulma sistemini kullanıcıların bakış açısından analiz etmektir, bir başka deyişle, yön bulma sisteminin hastane içinde kullanılabilirliğini anlamaktır. Hastane kullanıcılarına bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, kullanıcıların çoğunun hastaneye aşina olduğunu ve mekansal aşinalığın kaybolma olasılığını azalttığını göstermiştir. Kullanıcılar, yönlendirme işaretlerinin yeterli sayıda olduğunu belirtmişler ve dolaşırken yeterince okunaklı ve görülebilir olduklarından akademik yerleşke hariç asansör, merdiven, ana giriş, bölümler, danışma masaları ve doktor odalarını bulmada herhangi bir zorluk çekmemişlerdir. Bu çalışma, hastane yerleşim planında bir genişleme yapıldığında ek yönlendirme işaretleri ve 'siz buradasınız' haritaları hastanenin yön bulma sistemine entegre edilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The ease of wayfinding in a complex environment can be understood by the users of the environment. Wayfinding, as a spatial problem solving activity, in a hospital can become a problem for the first time users. The aim of this study is to analyze the existing wayfinding system of a university based tertiary care hospital from the users' point of views; in other words, to understand the usability of the wayfinding system within the hospital. A questionnaire was administered to the users of the hospital. The results of the study indicated that the majority of the users were familiar with the hospital and spatial familiarity decreased the possibility of getting lost. The users found the number of signs sufficient and they had no difficulty in finding the elevators, staircases, main entrance, departments, information desks, and doctors' rooms since they were legible and visible from the circulation system, except for the academic campus. This study suggests that additional signage and you-are-here maps should be integrated into the wayfinding system of the hospital when an expansion has been done to the hospital layout.