The impact of color in interior design spaces of food courts in shopping malls
Alışveriş merkezlerindeki yeme-içme katı iç mekanlarında renk etkisı
  1. Tez No: 460841
  2. Yazar: WISAM ALI SULAIMAN ELDALAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İç mekan tasarımı kullancıların daha az çaba ve daha yüksek verimlilik ve etkililikle işlevlerini yerine getirebilmeleri için, rahatlık sağlayan döşeme, tavanlar, duvarlar, mobilya ve aksesuarlar içeren bir yerin değişik yüzeylerinin oluşturduğu alandır. Araştırmanın önemi, renklerin alışveriş merkezlerindeki yiyecek alanlarında çalışanların ve ziyaretçilerin üzerindeki psikolojik etkilerinin boyutları ve her iki taraf için de faydalarının araştırmasına dayanmaktadır. Bu araştırma aynı zamanda Ankara şehrindeki yerel örnekler üzerinden alışveriş merkezlerindeki yiyecek alanlarının tasarımlarında kullanılan renkleri tanımlamayı ve faydalanıcılar ve çalışanlar gibi bu mekanları kullanan ziyaretçilerin psikolojileri ve ilgileri doğrultusunda bu alanlarda doğru renklerin kullanılıp kullanılmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Bununla beraber, araştırma iç mekanları ve kullanıcılar üzerindeki psikolojik etkilerini anlama noktasında önemli bir adım olarak görülmektedir. Araştırma ayrıca renklerin daha iyi anlaşılması bakımından çözüm ve öneriler geliştirmek için bilgi toplamayı ve bu bilgileri analiz ederek renklerin mekan içerisinde en doğru şekilde nasıl kullanılacağının anlaşılmasını amaçlamaktadır. Buna ek olarak, araştırmada Ankara şehrinde şehir halkı ve yabancılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen çeşitli alışveriş merkezlerinde farklı düşünce ve sonuçları elde etmek için hazırlanan elektronik anketler oluşturularak, renklerin etkilerini analiz ederek ve tanımlayarak betimsel ve analitik yaklaşımlar kullanılmıştır. Araştırma tasırının renk boyutunu geliştirmek için bir takım önerilerde bulunarak ve alışveriş merkezlerinde renklerin kullanılmasının geliştirilmesi için önemli sonuçları gözden geçirerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interior design is the place created from all sides and handling the different surfaces within the place that include flooring, ceilings, walls, furniture and accessories which ensure the comfort of users to perform their functions with less effort, high efficiency and affectivity. The importance of the research considers an attempt to verify the extent of touching the psychological effects of colors on visitors and staff of food courts in shopping centers and their benefit from both parties. As well as, this study aims to identify colors which are used in designing the food courts of the shopping centers through local cases in Ankara city and identify them truly to know if they deploy the right colors that are suitable with the psychological and interest of visitors who use these spaces including beneficiaries and staffs. Also, it considers an important step to understand the interior spaces and the psychology of their users. Also, the study aims to collect information and analyze them to extract solutions and suggestions that achieve greater understanding for colors and how to employ them correctly with the spaces that used by them. Moreover, the research used descriptive and analytical approaches by describing and analyzing the colors impact and creating electronic questionnaire to access to different opinions and results in these shopping centers by several shopping centers in Ankara city that frequented by the city population and foreigners. The research concluded to review the more important results and suggested number of recommendations to upgrade the chromatography dimension and improve the using of colors in shopping centers.