Color preferences of children in a waiting room of a hospital
Hastane bekleme odasında çocukların renk tercihleri
  1. Tez No: 460845
  2. Yazar: AHMAD B.MUSBAH EFKIREEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK MEMİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı bir hastanenin bekleme odasında çocukların renk tercihlerini anlamak ve cinsiyet ve kültür farklılıklarının renk tercihler üzerinde bir etkisini olup olmadığını araştırmaktır. Örneklem grubu 6-17 arasındaki Türk ve Libyalı çocuklarınından oluşmaktadır. Çocukların renk tercihlerini ve hastanenin bekleme odasındaki renk tercihlerini anlamak için, çocuklara bir anket uygulanmıştır. Bekleme odasının orijinal fotoğrafı üç farklı renk alternatifi ile çocuklara gösterilmiştir ve çocuklardan duygularını ve renge göre en çok tercih edilen bekleme odasını göstermeleri istenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, Libyalı çocuklar tarafından en çok tercih edilen bekleme odası renginin yeşil olduğunu ve Türk çocukları içinse en çok tercih edilen bekleme odasının beyaz bekleme odası olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının çocukların hastanelere karşı olan stresli ve kaygılı durumlarını azaltmak için bekleme odalarında çocukların renk tercihleri üzerine önem veren hastane sahipleri, iç mimarlar, tasarımcılar açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the children's color preferences in a waiting room of a hospital and to investigate the effect of gender and culture differences on color preferences in the waiting room. The sample group consists of Turkish and Libyan children between the ages 6-17. A questionnaire was administered to the children in order to understand their color preferences and color preferences in the waiting room of the hospital. An original photograph of the waiting room with three different colored alternatives were shown to the children, and the children were asked to indicate their feelings and the most preferred waiting room according to color. The results indicated that the most preferred waiting room for the Libyan children was the green waiting room while the most preferred waiting room for the Turkish children was the white waiting room. The results of this study can be useful for interior architects, designers and hospital owners who give importance to children color preferences in the waiting rooms to reduce stress and anxiety of the children in a hospital.