Gerçek mermerlerin farklı ortam koşullarında kopma enerjisi ve çarpma dayanımının belirlenmesi
Determination of the rupture energy and the impact strength of marbles under different ambient conditions
  1. Tez No: 460859
  2. Yazar: ECE KUNDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET AKDAŞ, DOÇ. DR. GENCAY SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Geçmişten günümüze kadar pek çok alanda; doğallığı, kolay işlenebilir oluşu, renk - desen albenisi ve dayanıklılığı sebebiyle doğal taş kullanımı tercih edilmektedir. Türkiye'de, doğal taş tüketiminin yaklaşık %21'i zemin kaplaması olarak inşaat sektöründe gerçekleşmektedir. Zemin kaplaması olarak kullanılan doğal taşların bir kısmı iç mekanlarda kullanılırken; bir kısmı da dış mekanlarda kullanılmakta ve dış mekanlarda kullanılan bu doğal taşlar, atmosferik koşulların etkisine maruz kalarak bozunmalar gerçekleşmektedir. Ayrıca, zemin kaplaması olarak kullanılan doğal taşların maruz kaldığı bir diğer olumsuz koşul ise; çarpma etkisiyle gerçekleşen dinamik yüklemelerdir. Bu çalışma kapsamında, TS EN 12371 standardındaki yöntem ile 56 çevrim donma – çözülme işlemi gerçekleştirilen ve TS EN 14066 standardındaki yöntem ile 20 çevrim termal şok işlemi gerçekleştirilen doğal taşların ve ham haldeki doğal taşların TS EN 14158 kodlu standardına göre bilye düşürme cihazı ile kopma enerjisi ve çarpma dayanımı belirlenmiştir. Doğal taşların kopma enerjisi ve çarpma dayanımının donma – çözülme koşulundan ne kadar etkilendiği, doğal taşların mineralojik, kimyasal ve fiziko – mekanik özellikleri de göz önünde bulundurularak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the past to present, natural stones has been favored due to its naturalness, workability, color-pattern appeal and endurance. In Turkey, almost 21 % percentage of natural stone is consumed as facing stone in building trade. Some of these facing stone is used in interior and exterior spaces which are especially exposed to atmospheric conditions and deterioration is occured on the stone. Another unfavorable condition for facing stone is dynamic loadings caused by impact. As part of this study, 56 freeze – thaw cycles with TS EN 12371 standard procedure, 20 thermal shock cycles with TS EN 14066 standard procedure had been applied to natural stone samples. By using TS EN 14158 standard procedure, rupture energy and impact strength were calculated with ball drop tester for natural stone samples at freezing – thawing condition, thermal shock condition and normal condition. The affects of weather conditioning procedure on the rupture energy and impact strength of natural stones are explained by considering the mineralogical, chemical and physico – mechanical features.