Lilium martagon L'un üretimi ve taksonomik, palinolojik yönden araştırılması
  1. Tez No: 46087
  2. Yazar: MESUT ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Kuzeybatı Türkiye'de doğal olarak yetişen Lilium martagon L. (Liliaceae) türü üzerinde taksonomik, palinolojik ve soğan pullarından üretim denemeleri araştırılmıştır. Doğal ortamlarından (A2(E), A2(A) İstanbul, A3 Bolu) toplanan örneklerin bir kısmı herbaryum örneği haline getirilmiş ve MARA (Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Herbaryumu)'da saklanmaktadır. Türün araştırma alanındaki yayılışı saptanmış ve harita üzerinde araştırma bölgesindeki yayılışı belirtilmiştir. L. martagon L. un toplanan örneklerine dayanan deskripsiyonu verilmiş, morfolojik özelliklerini tanıtmak amacıyla şekil ve fotoğraflar ilave edilmiştir. L. martagon L.un polen taneleri monocolpatae, oblata, taze polenlerde ortalama çap 55,5 //dur. Ekzinin ortalama kalınlığı W=3,545 /
Özet (Çeviri)
In this research, Lilium martagon L. distributed in NW Turkey was studied taxonomically, palinologically and for propogation with bulb scales. The specimens collected from natural habitat (A2(E), A2(A) Istanbul and A3 Bolu) and kept in the Harbarium of Faculty of Educations of Marmara University. The distribution of L. martagon L. in the research area was determined. Description of the species was given based on examined specimens together with the drawings and pictures. Pollen grains of L. martagon L. are monocolpatae and oblata. Mean diameter in fresh grains is 55,5 pt. Mean thichness of ekzine W=3,545 pi ; E=2.67 pi, colpus long, structure tectatae, surface ornemantation reticule. Intine is ver}' thin. It was pointed out that a danger of extinction in its natural habitat exist unless some required precautions were taken. Propogation with bulb scales was tried in five different media. The result obtained were given in tables. According to our results the best propogation media is peat, the second is 1/2 forest soil + 1/2 leaf molds.