Investigation of the MRP/MRP II implementation in manufacturing companies in Türkiye
  1. Tez No: 46088
  2. Yazar: AYDIN ARSLANCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET ÜKP (MRP II, Manufacturing Resources Planning) açık yazılışı ile Üretim Kaynaklan Planlaması daha açık anlamı ile bir örerim ortamında kullanılan tüm kaynakların en verimli kullanımla en optimum üretimi sağlayacak şekilde planlanması, bugünkü şirketler arası rekabet ve sürekli değişen ekonomik dengelerin olduğu bir ortamda daha da önem kazanmaktadır. Çünkü ÜKP'nin hedefleri stokların azaltılması, üretimi aksatmayacak ve dolayısı ile kapasite kayıplarına yol açmayacak şekilde iyi kontrol edilmesi ve planlanması, müşteri servisinin iyileştirilmesi, üretimin daha sağlıklı kontrol edilmesi ve disiplin altına alınma» böylelikle genel maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin arttırılması şeklinde özetlenebilir. Bu sonuçlar şirketler için oldukça önemlidir. Görebileceğimiz gibi, MRP ITnin sonuçlan direk olarak parasal sonuçlardır. Şirketler doğru bir MRP II uygulaması ile maliyetlerini aşağı çekebilirler böylelikle daha fazla rekabet gücüne ve esnekliğe sahip olabilirler ve yeni yatırımlar için finansman sağlayabilirler, finansman giderlerini daha az kredi faizi ödemek sureti ile azaltabilirler, eğer ithal hammadde yada yarımamul kullanıyorlarsa malzeme yönetimini iyi sağlayarak döviz fiyatlarındaki dalgalanmalardan daha az etkilenirler. MRP H'nin uygulama maliyeti küçük bir rakam değildir. Bu maliyetin büyük bir kısmı projeyi uygulama esnasında gerçekleşir, fakat faydalar ise uygulamanın tamamlanmasından sonra elde edilir. Bu büyük maliyet rakamı genellikle uygulamanın tamamlanmasından sonraki bir yıl içerisinde amorti edilmektedir. ÜKP genel anlamda kendisinin belli bir maliyeti olan bir maliyet azattım projesidir. Proje maliyeti uygulama boyunca henüz bir fayda görülmeden oluşur, fayda proje uygulama safhasından sonraki sürekli kullanım dönemi süresince elde edilir. Proje maliyeti her ne kadar kullanılan yazılım, donanım ve ayrılan işgücü kaynağının boyutuna bağlı olarak değişse de küçük bir rakam değildir fakat bu büyük maliyet rakamına rağmen uygulamanın tamamlanmasından sonra sürekli kullanıma geçildiğindeki ilk yıl içerisinde yatırım kendini amorti etmektedir. MRP H'nin önemi yanında bazı eksik olduğu noktalar da mevcuttur. Kapasite planlaması bunlardan biridir. MRP II yazılımlarında kapasite ihtiyaçları planlaması genellikle iş merkezlerinin kapasiteleri dikkate alınmadan yapılır. Bu yazılımlar iş merkezi kapasitelerini sınırsız düşünüp işleri buna göre yüklerler. Bunun sebebi kapasitede aşma olan periyotları görüntülemek ve kapasite arttırma opsiyonlarını araştırmaktır, eğer kapasite arttırılamıyorsa Ana Üretim Planını (AÜP)revize etmek ve gerekli azaltımı yapmaktır. «1Bu yaklaşım çok gerçekçi değildir fakat bunun tersi sınırlı kapasite yüklemesi de aynı şekilde çok gerçekçi değildir. Sınırlı kapasite yüklemesi işlerin iş merkezlerine daha önceden belirlenmiş sabit kapasite değerlerine göre yüklenmesi anlamına gelmektedir, eğer kapasitede bir aşma durumu varsa direk olarak Ana Üretim Planı revize edilir ve gerekli değişiklik yapılır. Bu tezde ele alman konulardan biri, bu iki tür kapasite yüklemesinin ortasında bir şey gerçekleştirmektir; ne tamamen sınırlı kapasite yüklemesi ne de sınırsız kapasite yüklemesi. Amaç sınırlı kapasite yüklemesi yapmak ama bunu gerçekleştirirken kapasite aşma olan periyotlar için fazla mesai çizelgelemek, ek vardiya çizelgelemek gibi kısa vadeli kapasite arttırma opsiyonlarını da göz önünde bulundurmaktır. Eğer kapasite arttırılıp bu aşma durumu kaldıralabiliyorsa problem ortadan kalkmakta ama bu mümkün değilse o zaman sınırlı kapasite yüklemesi gerçekleştirmek, yani işleri çizelgelenmeleri gereken tarihten daha evvelki tarihlere çizelgelemek. Bu tezde şu safhalar gerçekleştirilmiştir;. Sınırlı kapasite yüklemesi yapacak sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Çizelgeleme tekniği olarak geriye dönük çizelgeleme metodu kullanılmıştır. Bu algoritmanın amacı teslim tarihlerini aşmadan işlemdeki iş miktarını azaltmaktır. Bu algoritma için bir örnekte 2. bölümün sonuna eklenmiştir.. MRP/MRP II1 nin TÜRKİYE' de uygulanma durumu araştırılmıştır. Uygulamada karşılaşılan problemler de bu bölümde ele alınmıştır (Bölüm 3).. Projenin maliyetini geri ödeme süresi formulize edilmiştir ve bu bir firma için hesaplanmıştır (Bölüm 4).. Yazılım seçiminde dikkat edilmesi gerekenler sıralanmış ve yazılım seçimi için örnek bir kontrol listesi (checklist) oluşturulmuştur (Bölüm 5). VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Manufacturing Resources Planning (MRP II), or planning of all resources in a manufacturing environment to provide the optimum production condition, has increasing benefits especially in today's hard competition and volatile economic situation. Because, expected potential benefits of the MRP II are reduced inventory, improved customer delivery lead-time and service, more disciplined and controlled production, reduced capacity losses, thus reduced overall costs and increased productivity. These are quite important items for the companies. As we can see the results of the MRP II are directly related with the monetary situation which is an important tool for the realization of the new investments. Companies can reduce their costs by the proper implementation and hence they can be more competitive and flexible. They can reduce their financial costs by drawing less credit amounts so they pay less credit interests and also if they are highly dependent on the imported materials they are not affected very much with the sharp fluctuations on the foreign exchange rates through the controlling of the material procurement. The implementation cost of MRP II is not a little amount. The project cost occurs during the implementation of the project, but benefits are acquired after the completion of the implementation. This high cost amount is generally paidback in the first year after the completion of the implementation. Beside the importance of MRP II there are some insufficient points that exist in it. Capacity planning is one of them. In MRP II softwares detailed capacity requirements planning is generally done without regard to the capacities of the work centers. These softwares assume that the work centers have infinite capacities and load the jobs according to this assumption. The reason of this is to observe the overloaded periods then search the capacity increasing options. If the capacity can not be increased, Master Production Schedule (MPS) is revised and then necessary reduction is done. > This approach is not realistic but opposite of this (finite loading) is also unrealistic. Finite loading means loading jobs to the work centers according to their predefined fix capacities. If there is an overload situation directly MPS is revised and then necessary modification is done. One of the items that is handled by me in this study is to realize between these two situations; neither strictly finite nor strictly infinite. My objective is to make finite job loadingbut while making this, revising the short-term capacity increasing options such as scheduling overtime and adding shift for overloaded period. If capacity can be increased and this overload situation can be removed, no problem exists, if it is not possible then finite job loading according to the predefined work center capacity for that overloaded period should be done. It means preventing the overload situation by scheduling the jobs before their normal scheduled dates. In this study;. A heuristic algorithm is developed to realize this finite job loading. Backward scheduling technique is chosen as the scheduling technique. The objective of the algorithm is to achieve the due date and reduce the work-in-process (WIP). An example to this is added at the end of Chapter 2.. A research about the implementation of MRP/MRP II in TÜRKİYE is done. The encountered problems in implementation are also covered in this chapter (Chapter 3).. The cost payback period calculation of this project is modeled and calculated for a firm as an example (Chapter 4).. The items that should be taken into account during the software selection are listed and a sample checklist for the software selection is established (Chapter 5). VI