Tıbbi görüntüleme cihazlarından biri olan damar görüntüleme cihazının tasarımı ve üretimi için fizibilite çalışması
Feasibility study for the design and production of vein imaging device, which is one of medical imaging devices
  1. Tez No: 460906
  2. Yazar: FATMA FİLİZ ULVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma ile amaç“İleri Teknolojiler”disiplinler arası bilimi konularını içeren bir cihazın seçimi, konu hakkında teknik-bilimsel makalelerin araştırılması ve cihazın çalışma prensibinin bu tekniklere uygun olarak yorumlanması; bunun akabinde de diğer bir disiplin dalı olan“Endüstri Mühendisliği”ne adapte ederek bir fizibilite çalışması gerçekleştirmektir. Bunun için seçilen cihaz; Türkiye'de henüz kullanımı çok yeni olan, yerli marka ya da patentli bir ürünün pazarda bulunmadığı, henüz konu hakkında AR-GE çalışmaları çok yaygın olmayan, girişimde bulunulması halinde Türkiye tıbbi cihaz sektörüne fayda sağlayacak olan damar görüntüleme cihazıdır. Bunun için öncelikle tıbbi cihaz sektörünün uluslararası ve ulusal pazar durumu incelenmiş, Türkiye'de tıbbi cihaz sektörünün durumu ile ilgili Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler (GZFT) analizi yapılmış; akabinde cihazın çalışma prensibine ilişkin teknik fizibilite yapılmış, konuyla ilgili bilimsel makalelerden analizlere yer verilmiş ve mali analizi Başabaş Noktası (BBN) analizi tekniği kullanılarak çalışma sonuçlandırılmıştır. Bu çalışmayı diğer fizibilite çalışmalarına göre farklı kılan kısım; mali analizinin yeni bir tesis kurulumu şeklinde değil, spesifik bir ürünün mevcut bir üretim tesisinde üretimine geçişine ilişkin projelendirme maliyeti şeklinde bir analiz yöntemi kullanılarak hesaplanmasıdır. Ayrıca bu çalışma bir destek projesine hazırlık gibi düşünülerek iş-zaman grafiğine de yer verilmiş ve bir AR-GE projesi için Türkiye'de başvurulabilecek destekler de belirtilmiştir. Sonuç ve öneriler kısmı ile projenin sektöre ve Türkiye ekonomisine sağlayacağı faydalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the selection of device comprising an interdisciplinary science topics from“advanced technologies”, investigation on the subject of technical-scientific article, interpretation in accordance with the principle of operation of the device, subsequently to perform a feasibility study by adapting“industrial engineering”that another branch of discipline. For this purpose, the selected device is“Vein Imaging Device”, which to use is so new yet, there is not any local brand or patented product on the domestic market, research and development effort is not common in the subject if the attempt is to made Turkey medical device sector will benefit with this Vein Imaging Device. So, initially international and national market situation of the medical device industry is examined, then Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats (SWOT) analysis has been performed regarding the status of the medical device industry in Turkey; subsequently, the technical feasibility study is made relevant to working principle of the device, the analyzes from the relevant scientific articles are given, then financial analysis has been performed by the method of Break-Even Point Analysis, and the study has been finalized. What makes this study unique and original, compared to other feasibility studies, is that the financial analysis is calculated using an analysis method, not as a new plant installation, but as a project cost of switching from a specific product to production at an existing plant. Furthermore, this study is considered as the preparation of a support project, work-time graph is given and also indicated the supports in Turkey that can be apply for a R&D project. With the part of results and recommendations, the benefits provided by the project to the industry and economy in Turkey are given.