21. yüzyıl tasarım ve üretim teknolojilerindeki gelişmelerin mimarlık paradigmasına etkisi: Sayısal mimarlık
The effects of 21st century design and manufacturing technologies on architectural design paradigm: Computational architecture
- Tez No: 460907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ARSLAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde tasarım ve üretim araç ve ortamlarının sürekli ve hızlı değişim ve gelişimi, etkisini tüm alanlarda göstermekte ve tasarım ile uğraşan bütün bilgi alanlarında paradigmayı değiştirmektedir. Bu değişim ve gelişim mimarlık disiplininde de kavramsal düzeyden son ürüne kadar tüm aşamalarda çalışma ve üretme yöntemlerini yoğun bir biçimde etkilemektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile yeni ilişki ve temsil biçimlerinin ortaya çıkması, karmaşık hesaplama teknikleri ile yeni üretim modellerinin geliştirilmesi gibi araştırma alanları, mimari tasarımın yeni kavramlar eşliğinde yeni olanaklar türeten karakterinin de bir göstergesidir. Bu bağlamda mimari tasarım pratiğine yeni sözcük, düşünce, bilgi ve teknolojilerin katılımı, tasarım bileşenlerinin çeşitliliğini ve aynı zamanda karmaşıklığını artırmaktadır. Mimari tasarım özelinde düşünüldüğünde bilgi ve teknoloji paylaşımının beraberinde getirdiği olanakların tasarım ve üretim yaklaşımlarını tetiklediği görülmektedir. Bu noktada sayısal teknolojilerin ve araçların sunduğu olanakların ve bu olanakların getirdiği/getireceği sonuçların araştırılması, belirtilmesi, analiz edilmesi ve mimarlık ortamına sunulması önem taşımaktadır. Bu bağlamda tez kapsamında, 21.yüzyılda teknolojinin mimari tasarım ve üretim ortamlarındaki etkisini ortaya koymak ve gelecekteki potansiyellerini araştırmak amaçlanmıştır. Yapılan araştırma ile sayısal teknolojilerin kullanılmasıyla üretilen yapı örnekleri üzerinden bu değişimin mimarlık pratiğindeki dönüştürücü etkileri incelenerek, tasarımla üretim arasındaki yeni ilişki irdelenmiştir. Sonuç olarak, sayısal tasarım-üretim teknolojilerinin mimari tasarım sürecindeki kullanımlarının; mimari kavramlarda, tasarıma yaklaşımda, mimari üretimde ve sonuç ürün olan mimari nesne üzerinde yarattığı paradigmatik dönüşümler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the continuous and rapid change and development of design and manufacturing tools and mediums show their effect in all disciplines. Furthermore, they change the paradigm in all knowledge domain involved in design. This change and development have been influencing the working and producing methods in the discipline of architecture as well, at all stages from conceptual to end product. Research areas, such as the development of information and communication technologies, the emergence of new relationships and forms of representation, the development of new production models with complex computational techniques are the indications of the nature that derive new possibilities within the light of new concepts of architectural design. In this context, the participation of new words, ideas, knowledge and technologies in architectural design practice increases the diversity of the design components and the complexity at the same time. Considering architectural design, it is seen that the possibilities brought by the sharing of information and technology trigger the design and manufacturing approaches. At this point, it is important that the possibilities offered by new technologies and tools, and the results that these facilities have brought and will bring should be analyzed, defined and presented to the architectural medium. In this context, the aim of the thesis is to reveal the effect of 21st centuries' technology on architectural design and manufacturing medium and to investigate its potentials for the future. In this research, the transformative effects of this change on architectural practice are examined through the case studies produced by using computational technologies, and the new relation between design and manufacturing is questioned. As a result, the paradigmatic transformations of the use of computational design and manufacturing technologies in the architectural design process have been discussed through the transformations on the architectural concepts, the design approach, the architectural production and the resultant artifact.