Assesment of solar hot water production capability of marsol plant and its utilization at Göztepe Campus
Marsol güneş kollektörünün sıcak su üretim kapasitesinin tahmini ve M.Ü. Göztepe Kampüsü'nde kullanım olanaklarının belirlenmesi
  1. Tez No: 46092
  2. Yazar: BARBAROS BATUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Güneş Kollektörü'ün (MARSOL) performansı ile Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusu sıcak su ve buhar ihtiyacı arasındaki bağıntı çıkarılmaya çalışılmıştır. MARSOL'un kırılan aynaları ve absorberlerinin değiştirilmesi ve otomatik kontrol sisteminin bakımıyla Marmara Üniversitesine büyük miktarda enerji tasarrufu sağlayabileceği görülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde güneş enerjisi ile proses ısısı üretiminin önemi, Türkiye'nin enerji alt yapısına gösterdiği uyum anlatılmıştır. Bilahare MARSOL'un dizayn parametreleri ele alınmış ve maksimum ısıl enerji üretim potansiyeli hesaplanmıştır. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde 1458 6 öğrenci eğitim görmekte ve 2211 akademik ve idari personel görev yapmaktadır. Doğal olarak böyle bir nüfusun önemli düzeyde sıcak su ihtiyacı vardır. Çalışma Göztepe Kampüsünde hangi amaçla, ne kadar sıcak su tüketildiğini, bu tüketimin aylarla değişimini tahmin etmekte ve bu ihtiyacın güneş enerjisi ile karşılanma oranını araştırmaktadır. Çalışma sonuçlarına göre, en yüksek sıcak su talebi kış aylarında gerçekleşirken enV üretim kapasitesi ise yaz aylarında en yüksek düzeye çıkmaktadır. Bu uyumsuzlağa rağmen kampusun sıcak su ihtiyacının %42' sinin MARSOL'dan sağlanabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the capacity of the Solar Collector of Marmara University (MARSOL) is investigated, and a correlation between hot water requirements of Göztepe Campus and production at MARSOL is established. After completion of study, it has been understood that a great amount of energy saving can be obtained, if MARSOL is taken into service by replacing some of its reflectors and absorbers and maintaining its automatic control unit. In the first part of this study, the importance of heat production for processing purpose is explained, and its conformity to Turkey's energy background as well. Design parameters of MARSOL are also investigated and maximum capacity for heat production is calculated.1X1 At Göztepe Campus of Marmara University 14586 students are being educated, and there are also 2211 academic and administrative staff. Naturally, there is a great demand for hot water to meet the requirements of such a population. This study makes a prediction about how much hot water is consumed for which purposes, and the distribution of this amount according to months, and explores the options of this requirements versus the position of the sun. Pursuant to the result of this study, the highest demand for hot water occurs in winter, while the least is in summer. But, the hot water production capacity of MARSOL reaches the highest level in summer. In spite of this unconformity, it is obvious that it can supplement 30% of hot water requirement of the Campus