Küresel grafitli dökme demirlerde talaş kaldırma kabiliyeti
  1. Tez No: 46093
  2. Yazar: ALİ ARIDURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ISIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzde mühendislik malzemelerinin işlenebilirlik. özellikleri ve davranışları yoğun araştırmalara konu olmaktadır, özellikle nihai ürünün yüzey kalitesi oldukça önemlidir. Küresel grafıtli dökme demirler, üstün mekanik özellikleri üretim proseslerinin kolaylığı nedeniyle yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. KGD Demirlerin' işlenebilirlik özellikleri ve nihai ürünün yüzey kalitesi işlenebilirlik parametrelerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Farklı mukavemet değerlerine sahip olarak üretilen KGDD mikroyapıya bağlı olarak farklı yüzey kaliteleri ve yüzey pürüzlülük değerleri vermektedir. Bu çalışma, iki ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde öncelikle küresel grafıtli dökme demirler tanıtılarak, mekanik özellikleri ile. ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Ayrıca KGDD mikroyapılarını incelemek için metalografik çalışmalar yapılmıştır. İkinci bölümde- ise farklı mukavemet değerlerinde hazırlanan malzemelerin talaş kaldırma kabiliyetini ortaya koyan testler, farklı işlenebilirlik parametrelerinde gerçekleştirilmiştir. İş parçasından farklı parametrelerde kaldırılan talaşların şekillerinin ve davranışlarının görülmesi için fotoğraffama çalışmaları yapılmıştır. KGDD yüzey kalitesi işlenebilirlik parametrelerine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. TalaşİL imalatta artan devir hızı, genelde yüzey kalitesinde bir artış (iyileşme) göstermekle birlikte- artan besleme hızından olumsuz yönde etkilenmektedir. Sabit bir hızda gerçekleştirilen talaş kaldırma işleminde ise besleme hızı ve talaş kaldırma derinliği yüzey kalitesi üzerinde- etkili olmaktadır. KGDD talaşlı imalatında besleme hızı, talaş kaldırma derinliği ve talaşlama hızı arasında iş parçasının mukavemet değerlerine de bağlı olarak optimizasyona gidilmelidir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY An adequate definition of machinability tends to focus especially on one or more specific characteristics of the cutting process such as the cutting tool life, the tool wear rate or the. quality of the- machined surface. İn this thesis machinability characteristics of nodular cast irons has been investigated. Nodular cast irons contain free graphite, dispersed uninfbrmly throughout the structure in the form of nodules, or spheroids. By altering the matrix structure, a wide range of mechanical and other properties can be obtaines. The matrix structure is largely controlled by metal analysis and heat treatment and may be ferritic, ferritic/pearlitic, pearlitic, martensite or anstenitic. Nodular cast iron has high strength, sufficient tough ness, high casting properties. This material can economically replace steel and grey cast iron in a very wide variety of applications has led to a spectacular increase in the produc tion of nodular cast iron in recent years. In 1994 nodular cast iron poduction in Turkey was more- than 61 000 tons. Ferritic, Ferritic/pearlitic and pearlitic »odular cast iron parts were produced. Turn ing operations were done with different cutting, conditions. Cutting speed, feed and depth of out are variable parameters of the machining- operation. Surface roughness tests followed the turning operations. The following results were derived from the tests: T) Machinability of pearlitic nodular cast irons is better than ferritic cast irons. 2) A high cutting speed gives a better surface finish in nodular cast irons. 3) Better surface qualitiy is obtained in nodular cast irons by lowering feed rate and cutting depth. 4) Generally discontinous chips form in nodular cast iron.