Hareketli iç şoka maruz bir dairesel silindirik kabuğun davranışı
  1. Tez No: 46091
  2. Yazar: ALİ YAŞAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada hareketli iç şok yükü altındaki bir silindirik kabuğun dinamik davranışı incelenmiştir. îç şok bir ucu kapalı bir tüp içerisine gönderilen gaz reaktantların (reaksiyona giren maddelerin) yakılmasıyla gelişen bir detonasyon (ses üstü hızda gerçekleşen yanma) sonucunda meydana gelmektedir. Bu tüpler silah namlularında, araştırmalarda, detonasyonla seramik kaplamada, detonasyonla kaynak ve yüzey sertleştirmede kullanılmaktadır. Tezin giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, bu konuda daha önce yapılmış olan bazı çalışmalar sunulmuştur. Bu tez çalışmasında kullanılan model ve çözüm yöntemi açıklanmış ve çalışmanın şuurları belirtilmiştir. İkinci kısım hareketli şok yükü etkisi altındaki ince dairesel silindirik kabukların matematiksel modelinin elde edilmesine ayrılmıştır. Bu amaçla öncelikle genel bir ince kabuğun temel denklemleri verilmiştir. Burada silindirik kabuğun ilgili parametreleri kullanılarak elastik ince dairesel kabuğun Dormel-Mushtari denklemleri elde edilmiştir. Kabuğun başlangıçta düz olduğu, malzemesinin lineer elastik olduğu, detbrmasyonların küçük olduğu ve sönüm etkilerinin ihmal edilebilir mertebede olduğu kabul edilmiştir. Ele alınan boru parçasının çap/uzunluk oranının yeterince küçük olduğu; dolayısıyla yüksek kabuk titreşim modlarının önemli ölçüde uyarılmadığı kabulüyle kesme deformasyonları ve dönel atalet etkileri ihmal edilmiştir. Yine yüksek titreşim modlarından gelen katkıların küçük olması kabulü şokun ilerleme hızının yüksek olmamasını gerektirir.. Son adımda olayın eksenel simetrik olması kabulü kullanılarak bir boyutlu hale indirgeme yapılmış ve çözülecek hareket denklemleri sınır ve başlangıç şartları ile birlikte elde edilmiştir. Üçüncü kısımda dairesel simetrik kabuğun eksenel simetrik titreşimleri ve hareketli yük altındaki geçici (transient) davranışı ikinci kısımda elâe edilen denklemlerin çözülerek elde edilmiştir. Çözüm için modal analiz kullanılmıştır. Çözümün zamana bağlı bir fonksiyon ile koordinata bağlı bir fonksiyonun çarpımı şeklinde yazılabileceği kabul edilmiştir. Koordinata bağlı kısım sınır şartlarını svsağlayan bir deneme fonksiyonları serisi (sinüs) şeklinde seçilmiştir. Galerkin metodu kullanılarak ortagonalizasyon işlemi ile problem zamana bağlı bir adi diferansiyel denkleme indirgenmiştir. Bu denklem çözülerek zaman bölgesindeki çözüm fonksiyonu elde edilmiştir. Uygulama kısmında bir şok tüpü esas alınarak bir takım hızlar için tüpün orta kısmındaki yerdeğiştirmenin değişimleri incelenmiştir. Boru malzemesi çelik olarak seçilmiştir. Boru çapının dinamik davranış üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlara göre boru çapının sonsuza götürülmesi halinde çevresel yöndeki membran katılık ortadan kalkmakta ve süindirik kabuk bir çubuk haline dönüşmektedir. Bu durum için elde edilen çözümler literatürdeki hareketli yük etkisi altındaki çubuk problemi çözümleri ile karşılaştırılarak sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. Çok düşük (sıfıra yakın) hızlarla yapılan inceleme süindirik kabukların statik tekil yük altındaki davranışını vermektedir. Süindirik kabuğun hareketli yüke cevabı bu yükün ilerleme hızının belirli bir aralığında önemli ölçüde değişim göstermektedir. Düşük hızlarda ve belirli hızın üzerinde hareketin karakteri önemli ölçüde değişmemektedir. Yarıçapla olan değişimler yine yarıçapın belirli değerlerinden sonra oldukça önemli bir hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study presents the dynamic behavior of a thin cylindrical shell subject to moving shock pressure. Thin cylindrical shells subject to shock load have a great importance for the gun tubes, shock tubes and petroleum or gas transportation pipes. The first chapter of the thesis is devoted to the explanation of aim and scope of the work. Some earlier studies on the subject are referenced in this chapter. In the second chapter of the thesis, the governing equations of a thin shell are given in the frame of the Donnell-Mushtari shell theory. The shell is assumed to the linear elastic and the deformations of shell are sufficiently small. The diameter to length ratio of the cylindrical shell is small enough and, therefore, the high modes of vibration are not excited by the moving load. The equations of motion are derived by the use of Hamilton's principle. The governing equations of a thin cylindrical shell are obtained as a special case of the general thin shell equations. Since the shock load considered in this study has a circumferential symmetry, the governing equations of the cylindrical shell under the shock load are reduced to a one dimensional form. In the third chapter, the axialty symmetric vibrations and the transient behavior under the moving load of a circular cylindrical shell is examined solving the governing equations derived the previous section. The modal analysis is applied to solve the equations. Finally, in the fourth chapter, the influences of the geometrical parameters of the cylindrical shell are studied on the dynamic response of the cylindrical shell for different shock velocities. The dynamic response of the cylindrical shell varies with the diameter of circular cylindrical shell and the velocity of moving pressure in a certain range. In the limit, if the diameter of the circular cylindrical shell would be infinity, the membrane stiffness of the shell is vanish and the circular cylindrical shell is analogous to a beam. The results are in a good agreement with the some earlier studies. VI