Metal ve seramik malzemelerde aşınma
- Tez No: 46095
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
II ÖZET“Metal Ve Seramik Malzemelerde Aşınma”konulu bu tez, literatür taraması ve deneysel çalışma seklinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde aşınma olayının endüstrideki önemi üze rinde durulmuş ve tezin amacı anlatılmıştır. ikinci bölümde, aşınmanın tanımı ve aşınma mekanizmaları incelenmiştir.Aşınma mekanizmaları genel olarak abrasiv aşınma, adhesiv aşınma ve yorulma aşınması olarak ele alınmış ve bu aşınma mekanizmalarının genel nitelikleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde malzeme kristal yapılarının, sertliklerinin, elastik modülünün, deformasyon davranışının ve yüzey pürüzlülüğünün aşınmaya etkileri incelenmiştir. Aşınma deneylerinin çeşitleri ve ölçüm yöntemleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, aşınmayı önleyici yöntemlerden plazma- sprey yöntemi ile metal yüzeylerinin aşınmaya karsı seramik ile kaplanması, krom kaplama ve aşınmaya karsı dayanıklı alaşımlar teorik olarak verilmiştir. Besinci ve altıncı bölümde“crossed- cylinder”tabir e- dilen bir aşınma test aparatının hazırlanması, ve bununla yapılan testler ele alınmıştır. Bu testlerde, paslanmaz çelik, karbon çeliği ve dökme demir malzemelerden hazırlanan numuneler süz konusu yeni aparat ile aşınmaya tabi tutulmuştur. Bu malzemelerin aşınma davranışları incelenerek“crossed-cy - linder”test cihazının performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This thesis titled“Wear in Metal and Ceramic Materials”has been consisted of two main parts, a literature review and an experimental work. In the first chapter, existing background information has been concisely summarized. In addition, the importance of wear in the industry has been emphasized and the purpose of this work has been stated. In the second chapter, the mechanisms and description of wear have been considered. Among the wear mechanisms particular emphasis has been given to abrasive wear, adhesive wear and fatigue wear, and the general features of these mechanisms have been reviewed. Chapter 3 introduces the effect of material properties such as crystalline structure, hardness, elastic modulus, deformation characteristics and surface roughness on the wear behavior. This chapter further comprises the test and measurement methods of wear. In Chapter 4, the basic theory of some particular methods of wear protection, namely ceramic and chrome coating by Plasma Spray technique has been given in addition to a brief introduction on wear resistant alloys. In Chapters 5 and 6, the preparation of a wear test apparatus callet“crossed-cylinder”and the wear tests conducted by it have been considered in some detail. In these tests, samples of stainless steel, carbon steel, and cast iron were subjected to wear by using the new apparatus. The wear behaviors of the tested samples were examined in order to asses the performance of“crossed cylinder”test apparatus.