Uzun süreli üretken oncopeltus fasciatus (Hemiptera) populasyonunda kaybolan göç uçuşu yeteneğinin yeniden kazanılması ve kas yapısı ile ilgisi
  1. Tez No: 46096
  2. Yazar: BENAN GÜLAY (DAĞAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA S. ERGEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
26 ÖZET Çalışmada Oncopeitus fasciatus'un uzun süreli (8-10 yıl) laboratuvar kültüründe ve devamlı üreme koşullarında (24±2° sıcaklık, 16 A: 8 K fotoperiyod ve devamlı beslenme) yetiştirilen populasyonunda kaybolan göç uçuşu yeteneğinin kazanılması amaçlandı. Populasyondan ayrılan ailelerde 3 nesil boyunca yapılan çaprazlamalar ile göç uçuşu yeteneği olan bireylerin sayılarının çoğalması bunun bir genetik yapıya dayandığını göstermiştir. Uçma kasları yapısı ile uzun uçuş yapabilme yeteneği arasındaki ilişki, uzun süre uçan böceklerle hiç uçmayanların kaslarının histolojik yapısı incelenerek çalışılmıştır. Sonuçlar her iki kas yapısı arasında kas liflerinin çap büyüklükleri ve aktin-myozin düzeni bakımından farklar olduğunu göstermiştir. Ancak bu farkların histoliz mi yoksa ka6 gelişmesi mi olduğu bu çalışma ile açıklanamamıştır.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY In this study, regaining the lost migratory flight ability of the long-term (8-10 years) laboratory culture of Oncopehus fasciatus under continous reproductive conditions (16 Light: 8 Dark, 24±2°C and continous feeding) was aimed. Increasing the number of the migrant individuals with the aid of the crosses of the families -separated from the continous population- for 3 generations. showed that migratory flight ability was based on heredity. The relation between the flight muscle structure and the migratory flight ability was studied histologically with the flight muscles of the long-fliers and the non-fliers. Results showed that, there were differences in flight muscle myofibril diameters and in actin-myosin arrangement of the both flight muscle structures. But in this study, it is still unexplained if this difference was due to a histolysis or a development in the flight muscles.