Üst ekstremitenin opere akut travmatik periferik sinir yaralanmalarının epidemiyolojisi ve uzun dönemde duyu, motor, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the epidemiology of surgically treated acute traumatic peripheral nerve injuries of the upper extremity and their long-term effects on sensory and motor recovery, functional status, and quality of life
  1. Tez No: 1012478
  2. Yazar: HALENUR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Üst ekstremite periferik sinir yaralanmaları; duyu, motor fonksiyon, el becerisi, günlük yaşam aktiviteleri, işe dönüş ve yaşam kalitesi üzerinde uzun süreli etkiler oluşturabilen önemli travmatik yaralanmalardır. Bu çalışmada, opere akut travmatik üst ekstremite periferik sinir yaralanması olan hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi, uzun dönem duyu, motor, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi sonuçlarının değerlendirilmesi ve bu sonuçlarla ilişkili prognostik faktörlerin araştırılması amaçlandı. Çalışma retrospektif ve prospektif gözlemsel tasarımda yürütüldü. Retrospektif aşamada Ocak 2014–Şubat 2026 tarihleri arasında başvuran 900 hasta değerlendirildi; dışlama kriterleri sonrası 658 hasta analiz edildi. Prospektif aşamada ise en az altı aylık takip süresi bulunan, primer sinir onarımı uygulanmış median ve/veya ulnar sinir yaralanmalı 70 hasta değerlendirildi. Duyusal iyileşme statik iki nokta ayrımı testi, Semmes-Weinstein monofilaman testi ve vibrasyon duyusu ile motor iyileşme BMRC motor skalası, kavrama ve pinç kuvvetleri ile incelendi. Fonksiyonel performans Grooved Pegboard Testi ve Sollerman El Fonksiyon Testi ile, hasta bildirimli sonuçlar Michigan El Sonuçları Anketi ve SF-36 ile değerlendirildi. Yaralanma şiddeti Modifiye El Yaralanması Ciddiyet Skoru ile belirlendi. Retrospektif kohortta yaş ortalaması 39,06±15,32 yıl olup olguların %80,9'u erkekti. Tatmin edici motor iyileşme median sinir komponentlerinde ulnar sinir komponentlerine göre daha yüksekti. Median sinirde motor iyileşme duyusal iyileşmeye göre daha iyi seyrederken, ulnar sinirde motor ve duyusal iyileşme oranları daha yakındı. Kombine median-ulnar yaralanmalarda klinik bulgu yükü ve fonksiyonel etkilenim daha belirgindi. Grooved Pegboard performansı en kötü kombine grupta saptandı; izole ulnar grupta Sollerman skorları daha yüksekti. Çok ciddi MEYCS şiddeti, tatmin edici ulnar motor iyileşme olasılığını bağımsız olarak azaltan bir faktördü. Kombine yaralanmalarda SF-36 genel sağlık algısı daha düşüktü. Sonuç olarak, bu yaralanmalar özellikle üretken yaş grubundaki erkeklerde ve elle çalışan meslek gruplarında önemli fonksiyonel sonuçlara yol açmaktadır. Tedavide cerrahi onarımın yanı sıra yaralanma şiddeti, eşlik eden doku hasarı, duyu-motor iyileşme, fonksiyonel performans ve yaşam kalitesini birlikte ele alan bütüncül rehabilitasyon yaklaşımı gereklidir.
Özet (Çeviri)
Upper extremity peripheral nerve injuries are important traumatic injuries that may cause long-term effects on sensation, motor function, hand dexterity, activities of daily living, return to work, and quality of life. This study aimed to determine the epidemiological and clinical characteristics of patients with surgically treated acute traumatic upper extremity peripheral nerve injuries, to evaluate long-term sensory, motor, functional, and quality-of-life outcomes, and to investigate prognostic factors associated with these outcomes. This study was conducted with a retrospective and prospective observational design. In the retrospective phase, 900 patients who presented between January 2014 and February 2026 were evaluated; after exclusion criteria, 658 patients were included in the analysis. In the prospective phase, 70 patients with median and/or ulnar nerve injuries who had undergone primary nerve repair and had a follow-up period of at least six months were evaluated. Sensory recovery was assessed using the static two-point discrimination test, Semmes-Weinstein monofilament test, and vibration sense. Motor recovery was evaluated using the BMRC motor scale, grip strength, and pinch strength. Functional performance was assessed using the Grooved Pegboard Test and the Sollerman Hand Function Test, while patient-reported outcomes were evaluated using the Michigan Hand Outcomes Questionnaire and SF-36. Injury severity was determined using the Modified Hand Injury Severity Score. In the retrospective cohort, the mean age was 39.06±15.32 years, and 80.9% of the patients were male. Satisfactory motor recovery was higher in median nerve components than in ulnar nerve components. In the median nerve, motor recovery was better than sensory recovery, whereas in the ulnar nerve, motor and sensory recovery rates were more similar. Clinical symptom burden and functional impairment were more prominent in combined median-ulnar injuries. Grooved Pegboard performance was worst in the combined injury group, while Sollerman scores were higher in the isolated ulnar nerve group. Very severe MEYCS severity was identified as an independent factor reducing the likelihood of satisfactory ulnar motor recovery. SF-36 general health perception was lower in combined injuries. In conclusion, these injuries lead to important functional consequences, particularly among men of productive age and individuals working in manual occupations. In addition to surgical repair, a comprehensive rehabilitation approach addressing injury severity, associated tissue damage, sensory-motor recovery, functional performance, and quality of life is required.