Yamula baraj gölünün Oligochaeta (Annelida) limnofaunası
Oligochaeta limnofauna of Yamula dam lake
  1. Tez No: 460973
  2. Yazar: EREN ERTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yamula Baraj Gölü'nde 2015-2016 dönemleri arasında mevsimlik olarak yapılan araştırma sonucundatoplam 10602 bentik örnek (Bivalvia, Gastropoda, Gammaridae, Trichoptera, Heteroptera, Hirudinea, Asellidae, Odonata, Ephemeroptera, Diptera, Ceratopogonidae ve Micronecta sholtzi, Oligochaeta ve Chironomidae) incelenmiştir.Oligochaeta altsınıfına ait ise 9165 bireyincelenerek tür düzeyinde teşhisleri yapılmış ve toplamda 10 tür (Limnodrilus hoffmeisteri, Potamothrix hammoniensis, Psammoryctides albicola, Potamothrix bavaricus, Aulodrilus pigueti, Dero digitata, Nais communis,Paranais frici, Chaetogaster langi, Ophidonais serpentina) tanımlanmıştır. Tespit edilen türler % 58,7 oranla Potamothrix hammoniensis, % 18,7 ile Limnodrilus hoffmeisteri,% 6,6 ile Potamothrix bavaricus,% 3,2 ile Psammoryctides albicola, % 1,8 ile Dero digitata, % 0,6 ile Paranais frici, % 0,1 oranları ile Chaetogaster langi ve Nais communis, % 0,04 oranları ile deAulodrilus pigueti veOphidonais serpentinagöl genelinde dağılım göstermiştir. Çalışma alanında tespit edilen taksonların istasyonlardaki dağılımları ve benzerlikleri ile ilgili yapılan indeksler sonucunda; takson sayısı bakımından karşılaştırıldığında büyükten küçüğe doğru 1=3>2>4=5>6 şeklinde, Shannon-Wiener çeşitlilik indeksi açısından 1>3>2>5>4>6 şeklinde; Eveness bakımından 6>5>4>2>1>3 şeklinde; Simpson çeşitliliği bakımından ise 1>2>3>5>6>4 şeklinde olmuştur. Taksonların benzerlikleri ve istasyonlardaki dağılımını göstermek amacıyla Bray-Curtis analizi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre taksonların istasyonlardaki dağılımı ve populasyon yoğunluklarına göre 2 grup görülmektedir. İlk grupta 1. ve 5. istasyonlar yüksek oranda benzerlik göstermekte olup bu birliğe önce 2. istasyonun daha sonra ise 6. istasyonun katıldığı görülmektedir. İkinci grupta ise 3. ve 4. istasyonlar türlerin dağılış ve abundansı açısından en yüksek benzerlik derecesine sahip olan istasyonlardır.
Özet (Çeviri)
A total of 10602 benthic specimens (Bivalvia, Gastropoda, Gammaridae,Trichoptera, Heteroptera, Hirudinea, Asellidae, Odonata, Ephemeroptera, Diptera, Ceratopogonidae and Micronecta sholtzi, Oligochaeta and Chironomidae) were investigated at the Yamula Dam Lake during the period 2015-2016. 9165 individuals belonging to the Oligochaeta subclass were diagnosed at the species level and 10 species (Limnodrilus hoffmeisteri, Potamothrix hammoniensis, Psammoryctides albicola, Potamothrix bavaricus, Aulodrilus pigueti, Dero digitata, Nais communis, Paranais frici, Chaetogaster langi, Ophidonais serpentina) were identified.The species identifiedPotamothrix hammoniensis with 58,7%, Limnodrilus hoffmeisteri with 18,7%, Potamothrix bavaricus with 6,6%, Psammoryctides albicola with 3,2%, Dero digitata with 1,8%, Paranaisfriciwith 0,6% Chaetogaster langi and Nais communis with 0,1% and Aulodrilus pigueti and Ophidonais serpentina lake with 0,04% scattered through the lake. As a result of the indices related to the distributions and similarities of the taxa detected in the study area at the stations; 1> 3> 2> 4> 5> 6, 1> 3> 2> 5> 4> 6 in terms of the Shannon-Wiener diversity index when compared with the number of the taxa; in terms of Eveness, 6> 5> 4> 2> 1> 3; as for the Simpson variety, 1> 2> 3> 5> 6> 4. Bray-Curtis analysis was applied to show the similarities of the taxa and their distribution in the stations.According to the analysis result, there are 2 groups according to distribution and population density of taxa at stations.In the first group, the first and fifth stations are highly similar, and it is seen that the second station and then the sixth station participate in this association.In the second group, stations 3 and 4 have the highest degree of similarity in terms of distribution and abundance of species.