Yamula baraj gölünün Chironomidae (Diptera) limnofaunası
The Chironomidae (Diptera) limnofauna of Yamula dam lake
- Tez No: 460974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yamula Baraj göl'ün de Mayıs 2015-Şubat 2016 dönemleri arasında belirlenen 6 istasyondan mevsimsel olarak yapılan çalışma sonucunda; makroomurgasız faunasında toplamda 10602 birey tespit edilmiştir. Bu bireylerden 9165'i Oligochaeta altsınıfına, 1006 birey diğer gruplara (Bivalvia, Gastropoda, Gammaridae, Trichoptera, Heteroptera, Hirudinea, Asellidae, Odonata, Ephemeroptera, Diptera, Ceratopogonidae ve Micronecta sholtzi) ve 431'i ise Chironomidae familyasına aittir. Yamula Baraj Gölü'n de yapılan mevsimlik örneklemeler sonucu, Chironomidae familyasına ait (üç alt familya Chironominae, Orthocladiniiae ve Tanypodinae) 16 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlardan, Procladius sp., Cricotopus tremulus, Psectroladius flavus, Chironomus plumosus, Chironomus thummi, Cladopelma lateralis, Crytophironomus defectus, Sergentia sp., Dicrotendipes notatus, Dicrotendipes sp., Glyptotendipes sp., Endochironomus sp., Polypedilum convictum, Polypedilum nubeculosum, Polypedilum sp., Tanytarsus gregarius Yamula Gölü için yeni kayıttır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; istasyonlardaki takson sayısına göre büyükten küçüğe doğru 1>2>3>5>4=6 şeklinde olmuştur. Shannon-Wiener çeşitlilik indeksi açısından 1>2>5>3>6>4 şeklinde; Simpson çeşitliliği bakımından 1>6>5>4>2>3 şeklinde, Eveness bakımından ise 6>4>5>3>1>2 şeklinde; sıralanmıştır. Bray-Curtis yöntemi ile bireylere göre istasyonların ve taksonların benzerliklerine bakıldığında taksonların istasyonlardaki dağılış ve populasyon yoğunluklarına göre 2 grup görülmüştür. İlk grupta 6. ve 5. istasyonlar yüksek oranda benzerlik göstermekte olup bu birliğe daha sonra 4. istasyon katılmaktadır. İkinci grupta ise 1. ve 2. istasyonlar yüksek oranda benzerlik göstermekte olup bu birliğe daha sonra 3. istasyon katılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the seasonal workout that was performed in the Yamula Dam Lake from 6 stations between May 2015 to Fe bruary, a total of 10602 individuals were identified in macro invertebrate fauna of these individuals 9165 belong to the other gnaups (Bivalvia, Gastropoda, Gammaridae, Trichoptera, Heteroptera, Hirudinea, Asellidae, Odonata, Ephemeroptera, Diptera, Ceratopogonidae ve Micronecta sholtzi) and 431 belong to the chironomidae family. As a result of the seasonal sample surveys at Yamula Dam Lake, 16 taxa (subfamily Chironominae, Orthocladiniiae and Tanypodinae) were detected belonging to Chironomidae family. From the identified taxa, Procladius sp., Cricotopus tremulus, Psectroladius flavus, Chironomus plumosus, Chironomus thummi, Cladopelma lateralis, Crytophironomus defectus, Sergentia sp., Dicrotendipes notatus, Dicrotendipes sp., Glyptotendipes sp., Endochironomus sp., Polypedilum convictum, Polypedilum nubeculosum, Polypedilum sp., Tanytarsus gregarius are new records for Yamula Lake. As a result of the statistical analyzes, it has been in the form of 1>2>3>5>4=6, from bigger to smaller, according to the number of taxa in the stations Shannon-Wiener is listed as 1>2>5>3>6>4 in terms of diversity index, Simpson is listed as 1>6>5>4>2>3 in terms of diversity and as 6>4>5>3>1>2 in terms of Evenness. By Bray-Curtis method when looked at the similarities of stations and taxa according to individuals, 2 groups were observed due to the distribution and population intensities of stations. In the first group sixth and fifth stations are highly similar and then fourth station participates in this association. And in the second group first and second stations are highly similar and then third station participates in this association.