Yamula Baraj Gölü (Kayseri)'nde yaşayan tatlısu levreğinin (Perca fluviatilis l.,1758) bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some biological characteristics of freshwater perch (Perca fluviatilis l.,1758) living in Yamula Dam Lake (Kayseri̇)
  1. Tez No: 879775
  2. Yazar: ÇİÇEK KUVELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZLÜER HUNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ekim 2022-Temmuz 2023 tarihlerinde her mevsimi temsil eden aylarda gerçekleştirilmiştir. Elde edilen 96 adet P. fluviatilis'in boy, ağırlık ve gonad ağırlığı gibi metrik ölçümlerine, eşey tayinlerine, GSİ (Gonadosomatik İndeks), VSİ (Viserosomatik İndeks) ve HSİ (Hepatosomatik İndeks) değerleri ve Kondüsyon faktörlerine (KF) bakılmıştır. Elde edilen örneklerden 59'u dişi, 32'si erkek ve 5 bireyin eşeyi belirlenememiştir. Balıkların yaşı 3-8 arasında tespit edilmiştir. Ayrıca Yamula Baraj Gölü'nde mevsime bağlı su kalite kriterlerinden Sıcaklık (°C), Çözünmüş oksijen (mg/L), pH, Sertlik (CaCO3, mg/L), Nitrit (NO2 mg/L), Nitrat (NO3mg/L), Sülfat (SO4), Klorofil a (μg/L), Elektriksel iletkenlik (μS/cm), toplam azot (mg/L) ve toplam fosfor (mg/L) değerleri incelenmiştir. Baraj gölünde sıcaklık en düşük 6,20 °C en yüksek ise 24 °C olarak belirlenmiştir. Çözünmüş oksijen değeri 7,04 mg/L altına inmemiş ve en yüksek 12,03 mg/L bulunmuştur. Toplam azot ve toplam fosfor değerleri sırasıyla 1,90 mg/L ve 0,19 mg/L üzerine çıkmamış; en düşük 0,98 mg/L ve 0,1 mg/L bulunmuştur. Yamula Baraj Gölü'nde saptanan dişi ve erkek oranı 1;0,84 olarak belirlenmiştir. P. fluviatilis'in mevsimsel ağırlık değişimleri sonbahar ve kış ayında, İlkbahar ve yaz ayından daha düşük çıkmış ve istatistiksel olarak farklı bulunmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine some biological characteristics of the Perca fluviatilis population living in Yamula Dam Lake (Kayseri). The study was carried out between October 2022 and July 2023, in the months representing each season. Metric measurements such as height, weight and gonad weight, sex determinations, GSI (Gonadosomatic Index), VSI (Viscerosomatic Index) and HSI (Hepatosomatic Index) values and Condition factors (CF) of the 96 P. fluviatilis obtained were examined. Of the samples obtained, 59 were female, 32 were male, and the sex of 5 individuals could not be determined. The age of the fish was determined to be between 3-8 years. In addition, seasonal water quality criteria in Yamula Dam Lake include Temperature (°C), Dissolved oxygen (mg/L), pH, Hardness (CaCO3, mg/L), Nitrite (NO2 mg/L), Nitrate (NO3 mg/L). ), Sulphate (SO4), Chlorophyll a (μg/L), Electrical conductivity (μS/cm), Total Nitrogen (mg/L) and Total Phosphorus (mg/L) values were examined. The lowest temperature in the dam lake is 6.20 °C and the highest is 24 °C. The dissolved oxygen value did not fall below 7.04 mg/L and the highest was 12.03 mg/L. Total nitrogen and total phosphorus values did not exceed 1.90 mg/L and 0.19 mg/L, respectively; The lowest values were found to be 0.98 mg/L and 0.1 mg/L. The female and male ratio detected in the Yamula Dam Lake was determined as 1;0.84. Seasonal weight changes of P. fluviatilis were lower in autumn and winter than in spring and summer and were found to be statistically different (P0.05).