La Mystique dans 'Les Fleurs du Mal' de Baudelaire
Baudelaire'in 'Kötülük Çiçekleri''nde mistik arayışlar
  1. Tez No: 81820
  2. Yazar: ŞEVKET KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yeryüzünde kötülüğün ilk belirmesine neden olduğu savlanan ve insanın cennetten kovulmasıyla sonuçlanan“ilk günah”a bağlı olarak, Baudelaire' in ruhsal dünyasında açılan çatlakla, onda“Spleen”(iç sıkıntısı; melal) adını verdiğimiz ruh halinin ve buna zıt olarak“İdeaFe ulaşma özleminin biçimlendirdiği Baudelaire gizemciliğini ölüm, insan yaşamının sınırlılığı, zamanın insan üzerinde kurduğu baskı, insamn ruhsal boyutta yaşadığı kötülük karşısında güçsüzlüğü ve Tanrı'nın adaletsizliği gibi etkenlerin belirlediği insanlık durumu, insanlığın ortak yazgısı çerçevesinde ele aldık. Bunu özellikle Les Fleıırs du Mal adlı kitapta toplanan şiirlerde incelemeye çalıştık. İnsamn yeryüzündeki trajik durumunun doğurduğu ”İç Sıkıntısı“ ile Eski Ahit ve yer yer de Yeni Ahit'te betimlenen yeryüzü cenneti Eden ya da Baudelaire'deki ismiyle ”Yitik Cennef'e duyulan özlemi simgeleyen“İdeal”in çatışmasının biçimlendirdiği Baudelaire'e özgü gizemci anlayış, bir yanıyla ondaki idealizmi büyük ölçüde belirleyen Platon idealizmine, bir başka yamyla,doğadaki canlı cansız her varlığın bir ruh taşıdığını savunan“animist”öğretiye, öteki yanıyla da katolik inançtaki düalite inancına ve ilk günah dogmasına dayanmaktadır. Katolik Hıristiyan inancı inşam ruh-beden karşıtlığı bağlamında, kötülüğe eğilimli olarak yeryüzüne göndermekte ve ondan iyilik yapmasını beklemektedir. İşte bu durum Baudelaire'de madde-düşünce, beden-ruh, tann-şeytan, iyilik-kötülük... karşıtlıklarını doğurmakta ve onun ruhunu bu karşıt duyguların çatıştığı bir savaş alanını dönüştürmektedir. BuIll durum yalnız Baudelaire'in değil, bütün insanların trajedisidir. O nedenle Baudelaire'in sıkıntılı yaşamının dramı insanın dramım büyük ölçüde yansıtıyor. İnsanlık durumunun ruhsal anlamda başlı başına bir kötülük olarak belirdiği sıkıntılı bir dünyada, ideal bir dünyanın ( yeryüzü cennetinin) kaybedilmiş olması da bu sıkıntıyı beslemekte ve derin bir 'İdeal“ özlemi yaratmaktadır. Bu sıkıntıyı yenmek ”İdeal“ özlemini gidermek için şair, çeşitli yollara başvurur. Uyuşturucu, o günah çukuruna onu daha fazla çeken kadınlar, içindeki yarayı daha da azdırır. Kalabalıklara dalarak avuntu bulmaya çalışır. Tann'ya başkaldırarak Şeytan'la işbirliği yaparsa da hiçbiri onun ruhunda açılmış olan yarayı iyileştiremez. Sonunda şair, eylemle düşün kardeş olduğu bir ideal evrene ulaşmak, yeniyi bulmak için ölüme sarılır. Ölüm gerçekte bir yok oluş değil masumiyetin hüküm sürdüğü ilk yurtta, cennette, bir daha ölmemek üzere yeniden diriliştir. Bu yönüyle Les Fleurs du Mal sapkın bir ruhun ”vebalı" çiçekleri olarak değil, insanlığı kurtaracak bir dinin kutsal metni olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After the (first) Original Sin, when crack that the first fall which caused the first appearence of badness on earth opened in Baudelaire's inner world unites with the dramatic situation of human beings on earth it causes the appeoience of a state of soul called Spleen in him. Contrary to this, yearning determined by the desire of reaching to Paradise Lost appears in the poet. In this study we have tried to examine carefully Baudelaire's mystic which takes its origin from the attraction power of Spleen and Ideal, the situation of human beings determined by some factors like, human life, the pressure that time creates on people, carelessness of people against the badness that they have lived in spiritual dimension and injustice of God on the point of view of common mistake of humanity. The mystic mentality peculiar to Baudelaire which is shaped by the conflict between Boredom caused by the tragic situation of human being on earth and Earthly Paradise, Eden which is described Old Testament and partly in New Testament, or with its name in Baudelaire, Paradise Lost, depends in one respect on idealism of Platon which determines his idealism, in other respect depends on the animist doctrine that alive or not every being has a soul and in an other respect depends on the belief of duality and dogma of Original Sin in Catholic belief. Catholic Christian belief, in the context of the contrast of Body and Soul, has sent man to the world and on the other hand has expected him to do kindness. Here this situation creates the contrasts between Matter-Thought, Body-Soul, God-Satan, Goodness-Badness andchanged his soul into an area in which these contrary senses struggle with each other. This situation is not only Baudelaire's but also whole humanity's tragedy. In a depressive world in which the situation of humanity appears in itself as badness in spirituel meaning, the situation that an ideal world (paradise) has been lost also feeds this distress is and creates a deep ardent desire for ideal. Narcotics, women who takes him more to the hale of sin, allow to smart his inner sore. He tries to console himself going into the crowds. Revolting to God he cooperatas with the Satan. But none of them can cure the sore opened in his soul finally the poet takes shelter in death to reach an ideal world in which act and dream are sisters and to find the new. Death, in fact, is not a disappearance but returning to life in the first homeland, paradise, on condition of not to die. With this respect, Flowers of Evil, do not appear as the morbid flowers of a perverse soul, but as the holy text of a religion which is to rescue mankind.