Konaklı-Çökek (Dörtyol) arası kromit yataklarının jeolojik ve metalojenik incelenmesi
Geological and metallogenical study of ofiolites chromiferus betwen Konakli-Cokek area (Dortyol)
  1. Tez No: 460978
  2. Yazar: ABDUL QADER NAZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Konaklı-Çökek (Dörtyol) arası kromit yataklarının jeolojik ve metalojenik incelenmesi araştırılmıştır. Uygun görülen lokasyonlardan numune alınmıştır. Alınan örneklerin kimyasal kompozosyonların ortaya konmuştur. Ayrıca ince kesit ile mikroskobik analizleri yapılarak numunenin yapısı hakkında daha detaylı bilgi elde edilmiştir. Bölgenin mineral perajenizleri ortaya konulmuştur. Sonuç olarak çalışmanın bölgenin kromit yatakların hakkında daha geniş bilgiyi edinilerek bu konudaki boşluğun doldurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, geological and metallogenic investigations of chromite deposits between Konaklı-Çökek (Dörtyol) were investigated. Samples were taken from well-observed locations. The chemical compositions of the samples were determined. In addition, microscopic analysis with thin section has been made to obtain more detailed information about the structure of the sample. Mineral peragen of the region is revealed. As a result, it is aimed to fill the void in this area by acquiring a wider knowledge of the chromite deposits of the study area.