Aromataz inhibitörü ve 17 metiltestosteron hormonları ile lagos (Epinephelus aeneus, Geoffroy Saint Hilaire 1817) bireylerinde erkekleşmenin öne alınması
Masculinization in white grouper (Epinephelus aeneus, Geoffroy Saint Hilaire 1817) individuals with aromatase inhibitor and 17 methyltestosterone hormones
  1. Tez No: 460983
  2. Yazar: ECE EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, protoginus hermafrodit (önce dişi daha sonra erkek) bir tür olan dişi (~512 gr) Lagos (Epinephelus aeneus) balıklarının erkekleşmesini öne çekmek amacıyla hormon uygulaması yapılmıştır. Balıklara tek doz (10 mg/kg/ay) cinsiyet steroidi, 17α-metil-testosteron (MT) ve iki farklı dozda (1 ve 3 mg/kg/ay) aromataz inhibitörü, Fadrozol (FD1 ve FD3) içeren peletlerin implantı üreme dönemi boyunca (Mayıs-Ağustos) ayda 1 kez toplamda 4 kez yapılmıştır. Kontrol grubuna hormon içermeyen peletler yerleştirilmiştir. Balıkların bu hormonlara yanıtını gözlemlemek amacıyla; gonadosomatik indeksleri (GSİ), serumdaki cinsiyet steroid seviyeleri (testosteron, 11-ketotestosteron, östradiol) ve gonadlarının histolojik kesitleri incelenmiştir. Gonadosomatik indeks, FD3 grubundaki balıklarda diğer gruplardakilere oranla oldukça yüksek seviyede çıkmıştır. Serum Testosteron seviyesi en yüksek FD3 grubunda, 11-ketotestosteron seviyesi ise en yüksek MT grubunda gözlenmiştir. Östradiol seviyesinin, hormon uygulaması yapılan bütün gruplarda başlangıç ve kontrol grubuna göre daha düşük olduğu belirlenmiştir. Gonadların histolojik kesitlerinde başlangıç grubunda primer oositler, kontrol grubunda atretik oositler gözlenirken, MT grubunda testis doku oluşumu başlamıştır. FD1 grubundaki balıklar cinsiyet dönüşüm aşamasında olup, dejenere yumurtalar ve çeşitli aşamalarda sperm hücreleri belirlenmiştir. FD3 grubundaki balıklarda ise testis dokusu içerisinde, salınıma hazır aktif spermatozoa hücreleri gözlenmiştir. Bu veriler, lagos balıklarının erkekleştirilmesinde 3 mg/kg Fadrozol implantasyonunun oldukça başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the study was aimed to induce masculinization of female protogynous hermaphrodite white grouper by hormone manipulation. The female white groupers (~512 gr) were implanted with one dose sex steroid, 17α-methyl testosterone (10 mg/kg BW, MT) and two doses (1-3 mg/kg BW, FD1-FD3) of aromatase inhibitor, Fadrozole once a month in the breeding season (May-August). Blanc pellets were implanted in those of the control group as placebo. Gonadosomatic index (GSI), serum sex steroid hormone (testosterone, 11-ketotestosterone and estradiol) levels and histologic analysis of gonad sections were taken as parameters of response of fishes to hormone manupulation. Calculated GSI was found to be higher in FD3 group compared to those in other groups. Maximum testosterone level and 11-KT levels were recorded in the FD3 and MT groups, respectively. Estradiol levels appeared lower in whole hormonal treated groups in comparison to initial and control groups. Evidence of primary oosits in the initial group, atretic oosits in the control group and testicular tissue in MT group was noted on the histologic section of gonads. Fish in the FD1 group was found to be in stage of sexual reversion characterised by degenerated oosits and spermatozoa within various stage. In FD3 group fishes, active spermatozoa ready to be oscillation was revealed. Our study revealed efficiency of 3 mg/kg BW Fadrozole implantation in sex reversal of female groupers.