İstanbul ili Adalar ilçesinde hobi bahçeleri ve peyzaj alanlarında yetiştirilen süs bitkilerinde tospovirüslerin saptanması
The detection of tospoviruses in ornamental plants in hobby gardens and landscaping areas in Adalar district of Istanbul province
- Tez No: 460984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ARAP KAMBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, İstanbul ili Adalar İlçesinde (Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada) hobi bahçeleri ve peyzaj alanlarında yetiştirilen süs bitkilerinde Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV), Iris Yellow Spot Virus (IYSV) ve Impatients Necrotic Spot Virus (INSV) varlığının saptanması amacıyla, 2015 ile 2016 yılları arasında yürütülmüştür. Arazide yapılan survey çalışmalarında simptomolojik olarak şüpheli süs bitkileri ile simptom göstermeyen süs bitkilerinden doku örnekleri alınmuştır. Toplanan 150 adet süs bitkisi örneği öncelikle ELISA yöntemi ile testlenmiş ve örneklerin hiçbirinde TSWV ve INSV enfeksiyonu saptanmamıştır. IYSV ile bulaşık olduğu belirlenen örnekler ise, RT-PCR çalışmalarında kullanılmış ve IYSV-465c; IYSV-239f primer çifti ile yapılan RT-PCR çalışmaları sonucunda agaroz jel elektroforezde (%1.5'luk) 240 bp büyüklüğe sahip band gözlenmiştir. bunlardan Pittosporum tobira ve Hydrangea macrophylla 'nın IYSV ile bulaşık olduğu moleküler olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to detect Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV), Irish Yellow Spot Virus (IYSV) and Impatients Necrotik Spot Virus (INSV) in ornamental plants growing hobby gardens and landscaping areas in Adalar district (Büyükada, Heybeliada, Kınalıada and Burgazada) of Istanbul provınce between 2015 and 2016. During the surveys carried out in the field, the samples were collected from simptomatologically suspicious ornamental plants and the ornamental plants which did not show symptoms. All of the collected samples (150) were firstly tested by ELISA method and the samples were not found to be infected with TSWV and INSV. The samples were detected to be infected with IYSV by ELISA and they were used in RT-PCR studies. At the end of the RT-PCR studies using the IYSV-465c;IYSV-239f primer pair, a band with a size of 240 bp was observed in the agarose gel electrophoresis (1.5%) and bunlardan Pittosporum tobira ve Hydrangea macrophylla were found to be infected with IYSV molecularly.