Deneysel endometriozis modelinde klasik ve alternatif tedavi yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 171777
  2. Yazar: DEVRİM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KÖKÇÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, ratlarda deneysel olarak oluşturulan endometriozis odakları üzerine, klasik tedavi yöntemi (GnRH agonisti ve antagonisti) ile alternatif tedavi yöntemlerinin (Aromataz İnhibitörü, Raloxifen, interferon a 2b, Levamizol, Imiquimod) etkilerini karşılaştrrmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışma, 06 Mart 2005 - 17 Temmuz 2005 tarihleri arasında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi ve Cerrahi Araştırma Merkezinde yürütüldü. Wistar Albino soyundan 120 adet dişi, erişkin rat kullanılarak, deneysel endometriozis oluşturuldu. Altı hafta sonra 2. laparatomi ile implantlar değerlendirilerek, ratlar rastgele olarak sekiz gruba ayrıldı. Aromataz inhibitörü (A) grubuna (n=l 5), 0.004 mg/rat/gün oral, 60 gün verildi. Raloxifen (B) grubuna (n=15), 0.24 mg/rat/gün oral, 60 gün verildi. GnRH Antagonisti (C) grubuna (n=15), 0.001 mg/rat/gün SC (Subkutan), 60 gün verildi. Imiquimod (D) grubuna (n=15), haftada iki kez 10 mg/rat İP (intra Peritoneal), 8 hafta verildi, interferon a 2b (E) grubuna (n=15), 100.000 İU/rat SC, 48 saat ara ile toplam 3 kez uygulandı. Levamizol (F) grubuna (n=15) haftada bir kez 2mg/rat levamizol HCL SC 8 hafta uygulandı. GnRH Agonisti (G) grubuna (n=15), depo leuprolide asetat, 4 hafta arayla 2 kez 0.075mg/kg SC uygulandı. Kontrol (H) grubuna (n=15) haftada bir kez 0.1 cc şalin solüsyonu SC 8 hafta uygulandı. Sekiz haftalık tedaviden sonra, implantlarm hacimleri ve histopatolojik özellikleri değerlendirildi. Histopatolojik incelemede glandüler aktivite (GA), stroma miktarı (SM), toplam skor (GA+SM) ve natural killer (NK) expresyonu değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmede Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanıldı. Çalışmanın Bulguları: Tedavi öncesinde implantların hacimlerinde, gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (P>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to compare the effects of classic therapy methods (GnRH agonist and antagonist) and the alternative therapy methods (aromatase inhibitor, raloxifen, interferon a 2b, levamisole, imiquimod) on the experimental endometriosis in rats. Study Desing: The study was executed in the Medical and Surgical Research Centre of Ondokuz Mayıs University, between 6. March. 2005 - 17. July. 2005. Experimental endometriosis was constituted by using 120 female, sexually mature Wistar Albino rats. Six weeks later, the implants were examined by second laparotomy and rats were divided randomly into eight groups. Aromatase inhibitor was given to group A (n=15) orally 0.004 mg/rat/day for 60 days. Raloxifen was given to group B (n=15) orally 0.24 mg/rat/day for 60 days. GnRH antagonist was administered SC (Subcutan) to group C (n=15) 0.001mg/rat/day for 60 days. Imiquimod was applied IP (Intraperitoneal) to group D (n=15) 10mg/rat two times for week for 8 weeks. Interferon a 2b was applied SC to group E (n=15) 100.000 IU/rat, three times at 48 hours interval. Levamisole HCL was administered SC to group F (n=15), 2mg/rat, once for week for 8 weeks. Depot leuprolide acetate was applied SC to the GnRH agonist group G (n=15) 0.075 mg/kg two times at four weeks interval. 0.1 cc saline solution was injected SC to the control H group (n=15) once for week for 8 weeks. After eight weeks treatment period, the volumes and histopathological properties of the implants were evaluated. In the histopathological assessment, gland activity (GA), stromal quantity (SM), total scores (GA+SM) and natural killer (NK) expressions were evaluated. The data were analyzed by Kruskal Wallis, Mann-Whitney U and Wilcoxon tests. Results: There were no significant differences among the groups in the volumes of implants initially (P>0.05). The implant volumes showed significantly decrease after treatment in group A (PO.001), group B (PO.001), group C (PO.001), group D (PO.05), group E (PO.001), group F (PO.001) and group G (PO.001). When the groups were compared after treatment, there were significant decreases in the volumes VIIIof implants in all groups according to control group. Group E showed the most significant implant volume decrease (PO.001).