Hambeles (Myrtus communis L.) meyvesinin biyoaktif özelliklerinin araştırılması
Investigation on the bioactive properties of myrtle (Myrtus communis L.) berry
- Tez No: 460992
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada hambeles (Myrtus communis L.) meyvesinin toplam fenol, toplam flavonoid ve toplam antioksidan miktarı, diyabette anahtar konumda olan α-glikozidaz ve α-amilaz üzerine inhibisyon etkisi ve antimikrobiyel aktivitesi gibi biyoaktif özellikleri incelenmiştir. Su, metanol, etil asetat ve hekzan kullanılarak elde edilen özütlerin toplam fenol miktarı gallik asite eşdeğer olarak 5.1-45.2 mg/g arasında değişirken, toplam flavonoid miktarı kateşine eşdeğer olarak 2.3-11.6 mg/g arasında değişiklik göstermiştir. En yüksek toplam fenolik madde ve toplam flavonoid sulu özütte bulunmuştur. Meyve özütlerinin antioksidan kapasiteleri, serbest radikal giderici yöntemine göre (DPPH) EC50: 0.52-16.49 mg/mL arasında değişirken, indirgeme gücü kapasitesi yönteminde (FRAP) ise 39.5-173.2 mmol/L arasında değişmiştir. En güçlü antioksidan etki sulu özütte gözlenmiştir. α-glikozidaz inhibisyonu IC50 cinsinden 0.7-44.7 µg/mL arasında farklılık gösterirken, α-amilaz inhibisyonu ise IC50: 8.7-44.92 µg/mL arasında değişmiştir. α-glikozidazı inhibe etmede sulu özüt en etkli (0.7 µg/mL) iken, α-amilaz inhibisyonunda metanollü özüt en etkili (8.7 µg/mL) olmuştur. Hambeles meyve özütlerinden sadece metanollü özüt antimikrobiyel aktivite göstermiştir. Metanollü özütün disk difüzyon yönteminde oluşan zon çapı 15.5 mm (Escherichia coli) ve 12.5 mm (Staphylococcus aureus) olmuştur. Minimun inhibe edici konsantrasyon (MİK) yönteminde MİK değeri her 2 bakteri için 9.58 mg/mL olmuştur.
Özet (Çeviri)
The bioactive properties of myrtle (Myrtus communis L.) in terms of total phenol, flavonoid content, antioxidant, inhibitory effect on diabetes-relevant enzymes, α-glycosidase and α-amylase, and antimicrobial activity were examined in this study. Four different solvents (water, methanol, ethyl acetat and hexane) were used in the extraction of bioactive compounds. The total polyphenol content of the berry extracts varied from 5.1 to 45.2 mg gallic acid equivalents/g with respect to the solvents used, while the total flavonoid content ranged between 2.3 to 11.6 mg/g in catechin equivalents. The highest total phenolics and flavonoid were found in aqueous extract. In the determination of antioxidant activity, the free radical scavenging effect (DPPH) of berry extracts ranged from EC50: 0.52 to 16.49 mg/mL, while the reducing power capacity (FRAP) of berry extracts varied from 39.5 to 173.2 mmol trolox equivalents/L. The antioxidant effect of aqueous extract was found to be the most potent in both antioxidant assays. α-glucosidase inhibition varied among extracts, from IC50: 0.7 to 44.7 μg/mL, while the α-amylase inhibition ranged from IC50: 8.7 to 44.92 μg/mL. The aqueous extract was the most effective in α-glucosidase inhibition, whereas methanolic extract was the strongest inhibitor against α-amylase. Of the myrtle berry extracts, only methanolic extract showed antimicrobial activity. The zone diameter of the methanolic extract formed in disc diffusion method was 15.5 mm for Escherichia coli and 12.5 mm for Staphylococcus aureus. The minimum inhibitory concentration (MIC) value was 9.58 mg / mL for both bacteria.