Tarlabaşı yenileme projesinin 2007-2014 tasarım kararlarının araştırılması
Research on design decisions of the Tarlabasi renewal project between 2007-2014
- Tez No: 461000
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tarlabaşı bölgesi yaklaşık olarak kuzeyde Dolapdere Caddesi, güneyde Tarlabaşı Bulvarı, doğuda Talimhane, batıda ise Kasımpaşa ile sınırlanan bölgedir ve İstanbul'un en eski merkezlerinden biridir. Tarlabaşı bölgesi 1535 yıllarından itibaren yapılaşmaya başlamış ve alandaki mimari günümüze kadar çeşitli müdahalelere uğramıştır. Korunması gereken etnik kültür varlıklarına ev sahipliğini yapan bölge, yanlış müdahaleler sonucunda sosyoekonomik ve fiziki olarak bir çöküntü alanına dönüşmüştür. 2005 yılında koruma kurulu tarafından 5366 kanun çerçevesinde alınan kararlar sonucunda, Tarlabaşında toplam 21 adet yapı adası içinden 9 yapı adası Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi olarak ilan edilmiştir. Alınan bu karardan sonra yenileme kapsamında ilk mimari tasarım 2007 yılında yapılmış ve onaylı avan proje olarak yayınlanmıştır. Bu sürede Koruma Kurulu tarafından Tarlabaşında yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda adalarda bulunan yapılar için tescilli yapı sayısı ve kademesi değişmiş ayrıca bazı adalarda müellif değişimleri gerçekleşmiştir. Bunlar sonucunda 2007 onaylı avan projesinin üzerine, Revize Avan projeleri aynı ilke ve hedefler doğrultusunda tasarlanmış olup bununla birlikte müdahale kararları gereği 2007 onaylı avan projesinden farklı tasarım kararları alınmıştır. Bu tez çalışmasında söz konusu müdahale karaları 2007 avan proje tasarımını nasıl etkilediği ve revize avan projede mimari yaklaşımlar sonucunda nasıl bir tasarımın ortaya konulduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tarlabası is one of the oldest iconic centres of Istanbul, which is bounded by Dolapdere Street from north, Tarlabası Boulevard from south, Talimhane from east and Kasımpaşa from west. Tarlabası started to be built in 1535 and the architecture style in the area has pass on various interventions until today. The area hosting the ethnic cultural assets which needs to be protected has become a socioeconomic and physical collapse area as a result of the improper intervention. As a result of the decisions taken by the conservation council in the framework of Law number: 5366 in 2005, 9 block of buildings in total 21 in Tarlabası were declared as the first stage of renewal area. After this decision, the first architectural design under renovation was made in 2007 and published as an approved preliminary project. During this period, both the number and stage of registered buildings and the project planner changed. As a result, over the 2007 approved preliminary project, revision Preliminary project designed In line with the same principles, nevertheless Due to intervention decisions, different design decisions were taken from the 2007 approved preliminary project. In this thesis study, it was researched how the intervention decisions affected the 2007 preliminary project design and research the design type as a result of architectural approaches in revision preliminary project.