Tipik bir betonarme çerçeve sistemin deprem davranışının kırılganlık eğrileri kapsamında incelenmesi
Earthquake behaviour of a typical RC frames by means of fragility curves
  1. Tez No: 461001
  2. Yazar: BAYRAM METEHAN AĞCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünyanın iç yapısını oluşturan magma üzerinde devamlı olarak hareket halinde yüzen yer kabuğu parçalarının birbirlerine sürtünmeleri sonucu meydana gelen enerjinin birikerek birden boşalması sonucu meydana gelen şok dalgalarının yer yüzünde ortaya çıkardığı sarsıntılara deprem denir. Bu sırada yeryüzünde, bazen gözle görülebilen, kilometrelerce uzanabilen ve fay adı verilen arazi kırıkları oluşabilir. Ülkemiz, deprem açısından aktif önemli fay hatları üzerinde bulunduğu için yapıların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi büyük önem arz etmektedir. 1999 depremi sonrasında meydana gelen büyük çapta can ve mal kayıpları, bu konuda önlem almasını zorunlu hale getirmiştir. Mevcut yapıların yeni yönetmelik şartlarını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek sağlamayan yapıların yenilenmesi veya güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak için kentsel dönüşümü teşvik edici kanunlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquake is caused by shock waves originated from the earth the energy isimpated due to the fiction od of the earth's crust parts against each other constantly accumulated on the magma which constitutes the inner structure of the earth. During this event, land fractures, which can sometimes be seen for miles. Since our country is located on highly active seismic fault lines in terms of earthquakes, it is of great importance to design and contructs earthquake resistant structures. After the 1999 earthquake, large-scale loss of life and property made it necessary to take precautions for earthquake effects. It is proposed that the existing structures should be reconstructed or strengthened to ensure that they do meet the requirements of the new seismic codes. Laws encouraging urban transformation have been introduced to ensure this issue.