Geleneksel döküm ve hızlı katılaştırılmış Al-2Sc alaşımlarının mikroyapı ve elektriksel özellikleri
Microstructure and electrical properties of conventional cast and rapidly solidifed Al-2Sc alloys
- Tez No: 461022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, (X = 20) alaşımlarının bulunduğu yerde, ikili alaşımlar olarak Al-XSc'nin mikroyapı ve elektriksel özellikleri üzerine skandiyum ilavesinin gerçek (Al% 99.9) davranışına etkisi. Bu bağlamda, aksi belirtilmediği sürece Al-XSc nominal bileşiminin ana alaşımları olarak elemental Al (% 99.9 saflık), Sc (99.999 saflık) kullanılmıştır (X = 20 tüm yüzdeler Wt'dir). Ana alaşımlar bir indüksiyon ısıtma eriticisinde üretildi. Daha sonra, ana alaşımların hızla katılaşmış karşılıkları, erimiş alaşımların basınç altında 200 mbar'lık basınçlı Argon ile bir Edmund Buhler-SC eriyik-döndürücü kullanılarak hazırlandı. Tüm hava şartlarında yapılan üretim becerileri. İncelenen numunelerin mikroyapılarının X-ışını difraktometrisi (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve transmisyon elektron mikroskopisi (TEM). Optik, SEM ve TEM mikroskopi çalışmaları, her iki numunede Al ve Scandium elemanlarının düzgün bir dağılım gösterdiğini (Al matrisi) gösterdi ve XRD enstrümanın olmaması nedeniyle Al3Sc'nin intermetalik fazının saptanması yok.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of scandium addition on the microstructure and electrical properties of Al-2Sc alloy produced by conventional casting and melt spinning method were investigated. Al (99.9% purity) and Sc (99.999 purity) elements were used in the production of the samples. The compositions of the alloys are determined in weight percent. Conventional cast alloys are produced in an induction heating melter. The rapidly solidified contents of the main alloys were then prepared using an EZE Nanotechnology EZ001 melt-spinner with a pressure of 250 mbar Argon under pressure of molten alloys. X-ray diffractometry (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and transmission electron microscopy (TEM) analyzes were performed for the characterization of the microstructures of the examined samples. As a result of the investigations carried out, it was found that the samples produced by the melt spinning method exhibited a uniform distribution of Al and Scandium elements (Al matrix) in both samples.