Gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss) Aeromonas hydrophila enfeksiyonuna karşı Cotinus coggygria bitki özütünün in vivo tedavi edici etkilerinin belirlenmesi
Investigation of in vivo therapeutical effects of Cotinus coggygria plant extract against Aeromonas hydrophila in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 461021
  2. Yazar: HOUSAM TAHER ELBESHTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Su Ürünleri, Allergy and Immunology, Pharmacy and Pharmacology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss), Aeromonas hydrophila enfeksiyonuna karşı, tetra (Cotinus coggygria) sulu methanolik özütünün tedavi edici etkileri tespit edilmiştir. Dört farklı özüt konsantrasyonu (0 mg/100 µl (Kontrol), 4 mg/100 µl, 8 mg/100 µl, 12 mg/100 µl) ve sonuçları karşılaştırabilmek için iki farklı antibiyotik, florfenikol ve doksisiklin, A. hydrophila'nın intramasküler inokülasyonu sonrasında günde iki kere tüm gruplardaki balıkların her birine oral yolla, besleme enjektörü kullanılarak verilmiştir. Çalışma 10 gün boyunca sürdürülmüştür. Çalışma süresince her 0, 3, 7 ve 10. günlerde, balıkların kaudal venasında kan örnekleri alınmış ve bu örnekler K3EDTA içeren tüplere alınarak balıkların humaral bağışıklık yanıtlarında ve hematalojik verilerinde meydan gelen değişimler kontrol edilmiştir. Çalışmada, süperoksit radikal salınımları 12 mg Tetra grubunu ve Florfenikol grubu hariç tüm gruplarda kontrol grubuna kıyasla azalma göstermiştir (P0,05). Myeloperoksidaz aktivitesi Florfenikol gruubunun 7. gün örneklemesinde en yüksek değere ulaşmıştır. Genel olarak myeloperoksidaz aktivitesi tüm gruplarda kontrol grubuna göre artış göstermiştir. Deneme gruplarındaki bazı hematolojik parametreler artış göstermiş olsa da bu artış istatistiki açıdan farklılık oluşturmamıştır. Yaşam oranı kontrol grubunda %53,33 olarak tespit edilmiştir. Kontrol grubu ve 4 mg Tetra grubu arasında kayda değer bir farklılık olmamıştır (P>0,05). Diğer tüm deneme gruplarının yaşama oranları kontrol grubuna göre yüksek tespit edilmiştir. En yüksek yaşama oranı Florfenikol grubunda (% 80) tespit edilmiştir. 12 mg Tetra, Doksisiklin ve 8 mg Tetra gruplarının yaşama oranı sırasıyla % 74,44, % 70 ve % 70 olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, tetra sulu methanolik özütü 24 mg/32,34g canlı ağırlık/gün dozunda alabalıklarda A. hydrophila enfeksiyonuna karşı etkili bir terapötiktir.
Özet (Çeviri)
In this study, therapeutical effects of aqueous methanolic extracts of tetra (Cotinus coggygria) against Aeromonas hydrophila in rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) were investigated. Four different concentration of extract (0 mg/100 µl (Control), 4 mg/100 µl, 8 mg/100 µl, 12 mg/100 µl) and also to compare results two different type of antibiotic such as florfenicol and doxycycline were given orally using feeding needle to the each individual in all experimental group twice in a day after intramuscular inoculation of A. hydrophila. The study was pursued during 10 days. Every 0, 3rd, 7th and 10th day of the study, blood was collected from caudal vein of the fish and added to K3EDTA contained blood tubes, and changes in humoral immune responses and hematology of the fish were determined. In the study, superoxide radical realizing was decreased generally in all experimental group except 12 mg Tetra and Florfenicol compared to control (P0.05). Myeloperoxidase was significantly showed the highest value in Florfenicol group at the 7th day of the sampling time (P0.05). All the other groups' survival rate was significantly increased compared to control. The highest survival rate was found in Florcenicol group (80 %). 12 mg Tetra group, Doxycycline and 8 mg Tetra group survival rate was investigated as 74.44 %, 70% and 70 % respectively. According to our results, tetra methanolic extract is an effective therapeutic against A. hydrophila infection in rainbow trout at the dose of 24 mg/32,34g body weight/day.