Dağ akçaağacı (Acer pseudoplatanus L.) tohum özelliklerine ve çimlenme fizyolojisi üzerine manyetik alan uygulamalarının etkisi
The effect of magnetic field applications on Acer pseudoplatanus L. seed of germination physiology
- Tez No: 461029
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN, YRD. DOÇ. DR. NEZAHAT TURFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akçaağaçlar, Türkiye'nin hemen hemen bütün ormanlık bölgelerinde, deniz seviyesinden orman sınırına kadar, farklı toprak ve iklim koşullarında yetişebilmektedir. Bu çalışmada Acer pseudoplatanus L. (dağ akçağacı) türü kullanılmıştır. Dağ akçaağacı ülkemizde, Trakya'nın Karadeniz kıyı ormanlarında 1000 metreler civarında, Orta Avrupa'da ise 1800 metreye kadar yayılır. Bu çalışmada; soğuk ıslak ön işlemli (soğuk katlamalı) ve ön işlemsiz (katlamasız) Acer pseudoplatanus L. (Dağ akçaağacı) tohumları üzerinde manyetik alan uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Manyetik alan (MA) muamelesi için tohumlar farklı uygulama süreleri (20, 60 ve 120 dakika) ve değişik MA şiddetlerine (200 ve 400 militesla) maruz bırakılmıştır. Kontrol ve farklı MA uygulamalarına maruz bırakılan tohumlar, eşit koşullarda çimlendirilmeye alınmıştır. Tohumların çimlenmeleri günlük olarak takip edilmiştir. Haftalık çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. Çimlenme yüzdesi; katlamalı tohumda 120 dk 200 mT'da, katlamasız tohumda ise 60 dk 400 mT'da olumlu etki göstermiştir. Ayrıca, tohumların; toplam çözünür protein, α-amilaz, fotosentetik pigment, glikoz, fruktoz ve nişasta miktarları araştırılmıştır. Sonuç olarak; +4 °C'de 45 gün soğuk katlamalı ve katlamasız Acer pseudoplatanus L. tohumlarına uygulanan farklı süre ve şiddetlerdeki MA uygulaması, tohumlardaki protein, enzim, fotosentetik pigment, glikoz ve nişasta içeriğini etkilemiştir. MA katlamalı tohumlarda protein miktarını 20 dk 400 mT'da olumsuz; katlamasız tohumlarda ise kontrol grubu olumlu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Maples, in almost all forested regions of Turkey, to the forest borders the sea level, it can be grown in different soil and climatic conditions. Mountain maple in our country, in Thrace's Black Sea coast forest around 1,000 meters, while in Central Europe spreads up to 1800 meters. In this study, the effects of electromagnetic field applications on Acer pseudoplatanus L. seed were investigated. The seeds were exposed to different treatment period 20, 60 and 120 min and varied magnetic field intensities 200 and 400 mT, respectively. The control and experimental groups were germinated at equal conditions. Germination of seeds controlled daily. A weekly sprouting percentage has been determined. Sprouting pertentage; had a positive effect of 120 minute in 200 mT and 60 minute in 400 mT in non fold seeds. As well, total soluble proteins of seed, alpha amylase, photosynthetic pigment, glucose, fructose and starch amounts has been investigated. In the result, applying of of MT in different intensity and times on cold fold and non fold Acer pseudoplatanus L. seeds at +4 °C and 45 days, has effected the protein, enzymes, photosynthetic pigment, glucose and starch content of the seeds. MT effected the amount of protein in fold seeds negatively in 20 minute 400 mT; but had a positive effect on control group of non fold seeds.