Aynı yetişme ortamı altında, farklı ağaç türlerinin bazı toprak özellikleri ile toprak organik karbon ve toplam azot miktarları ve depolama kapasiteleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Studying tree species influence on some soil properties, soil organic carbon and total nitrogen content and stock capacity under similar site conditions
  1. Tez No: 461028
  2. Yazar: ENTESAR RAJEB.R. KNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL SARIYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Kastamonu ilinin kuzey batısında yer alan Daday İlçesi'nde, üç ağaç türü ve toprak derinliğinin, toprak özellikleri, toprak makro ve mikro besin maddeleri, toprak organik karbon (TOC) ve toplam azot (TN) miktarı ve depolama kapasiteleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toprak numuneleri, kayın, sarıçam ve karaçam meşçereleri için 1189 m yükseklikte, meşe ve karaçam meşçereleri için ise 871 m yükseklikte, altı toprak derinliğinden (0-5 cm, 5-10 cm, 10-15 cm, 15-50 cm, 20-25 cm, 25-30 cm) alınmıştır. Sonuçlar, 1189 m yüksekliğinde toprak hacim ağırlığı, nem ve toprak pH'nın üç ağaç türü arasında anlamlı olduğunu (P< 0.01, P< 0.05 ve P< 0.05 sırasıyla) göstermiştir. Toprak tekstürü (kum, kil ve toz), gerek 1189 m yükseklikte gerekse 871 m yükseklikte, üç ağaç türü arasında değişiklik göstermemiştir. 871 m yükseklikte, sadece toprak pH'sı iki ağaç türü (meşe ve karaçam) arasında anlamlı (P< 0.05) bulunmuştur. 871 m yükseklikte toplam azot içeriği de ağaç türlerine göre anlamlı şekilde değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, çalışılan tüm toprak derinliği ele alındığı zaman, 1189 m yükseklikte karaçamın, kayın ve sarıçamdan daha yüksek ortalama toprak organik karbonu ve toplam azot içeriğine sahip olduğuna dair belirtiler mevcuttur. 871 m yükseklikte, meşe ve karaçam meşçereleri, benzer ortalama toprak organik karbonu ve toplam azot içeriği göstermiştir. Kayın, sarıçam ve karaçam için 1189 m yükseklikte TOC ve TN mevcut kapasiteleri ise, ortalama toprak organik karbon mevcut kapasitesi karaçam için en yüksek bulunurken, bunu kayın ve sarıçam türleri takip etmiştir. Ortalama toplam azot mevcut kapasitesi de karaçam için en yüksektir, ve bunu kayın ve sarıçam türleri takip etmiştir. Hem TOC hem de TN mevcut kapasiteleri, toprak derinlikleri arasında net farklar göstermemiştir. Meşe ve karaçam için 871 m yükseklikte TOC ve TN mevcut kapasiteleri konusunda, TOC ve TN depolama için benzer sonuçlar göstermişlerdir. 1189 m yükseklikte, karaçam meşçereleri en yüksek ortalama toprak makro besinlerine sahiptir (Ca, Mg, P, K ve S), oysa Sarıçam meşçereleri en düşük P, K ve S'ye sahipti. Sadece Ca içeriği kayın meşçereleri için en düşüktür ve Mg içeriği kayın ve sarıçam meşçereleri için benzerdir. 871 m yükseklikte, ortalama toprak makro besin içerikleri (Mg, P, K ve S), meşe ve karaçam meşçereleri arasında benzerlik göstermektedir. Sadece Ca içeriği, karaçam meşçerelerinde meşe meşçerelerinden daha yüksektir. 1189 m yüksekliğinde kayın meşçereleri, en yüksek ortalama toprak mikro besinlerine sahiptir (Fe, Mn, Na, Zn, Cl ve Al), bunu sarıçam ve en düşük olarak karaçam takip etmektedir. Bununla birlikte, Cu ve Co içerikleri üç ağaç arasında benzerlik göstermektedir. 871 m yükseklikte, ortalama toprak mikro besin içerikleri (Fe ve Mn) karaçam için meşe meşçerelerinden daha yüksektir. Bununla birlikte, diğer ortalama toprak mikrobesinleri (Na, Cu, Zn, Cl, Al ve Co) meşe ve karaçam meşçereleri arasında benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Daday, the north-west of Kastamonu province in order to assess the difference in soil properties, soil macro and micro nutrients, soil organic carbon and total nitrogen and stock capacities between three tree species and soil depths. Soil samples were collected from 6 soil depths (0-5 cm, 5-10 cm, 10-15 cm, 15-50 cm, 20-25 cm, 25-30 cm) at the altitude of 1189 m for beech, Scots pine and black pine stands, and at the altitude of 871 m for oak and black pine stands. Results showed that at the altitude of 1189 m, soil bulk density, moisture and soil pH were significant (P< 0.01, P< 0.05 and P< 0.05 respectively) between the three tree species. Soil texture (sand, clay and silt) did not vary among the three tree species. At the altitude of 871 m, only soil pH was only significant (P< 0.05) between the two tree species (oak and black pine). Total nitrogen content was statistically significant (P< 0.01) at the altitude of 1189 m, whereas soil organic carbon contents did not vary between the tree species either at the altitude of 1189 m or of 871 m. Total nitrogen content at the altitude of 871 m, did not also significantly vary with the tree species. However, when all soil depth was considered, there were indications that black pine stands at the altitude of 1189 m had higher mean soil organic carbon and total nitrogen content than beech and Scots pine. At the altitude of 871 m, oak and black pine stands showed similar mean soil organic carbon and total nitrogen content. As for the SOC and TN stock capacities at the altitude of 1189 m for beech, Scots pine and black pine, mean soil organic carbon stock capacity was highest for black pine, followed by beech and Scots pine. Mean total nitrogen stock capacity was also highest for black pine, followed by beech and Scots pine. Both SOC and TN stock capacities did not show clear differences between the soil depths. The SOC and TN stock capacities at the altitude of 871 m for oak and black pine, they showed similar results for the SOC stock and the TN stock. At the altitude of 1189 m, black pine stands had the highest mean soil macro nutrients (Ca, Mg, P, K and S), whereas Scots pine stands had the lowest P, K and S. Only Ca content was lowest for the beech stands, and Mg content was similar for beech and Scots pine stands. At the altitude of 871 m, mean soil macro nutrient contents (Mg, P, K and S) were similar between the oak and black pine stands. Only Ca content was higher for the black pine stands than the oak stands. beech stands At the altitude of 1189 m , had the highest mean soil micro nutrients (Fe, Mn, Na, Zn, Cl, and Al), followed by Scots pine and the lowest by Black pine. Contents of Cu and Co were, however similar between the three trees. At the altitude of 871 m, mean soil micro nutrient contents (Fe and Mn) were higher for black pine than for oak stands. However, other mean soil micro nutrients (Na, Cu, Zn, Cl, Al and Co) were similar between the oak and black pine stands.