Parallel implementations for solving matrix factorization problems with optimization
- Tez No: 461045
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET İLKER BİRBİL, YRD. DOÇ. DR. KAMER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde, veri setlerinin boyutundaki artış ile tavsiye sistemleri gibi uygulamalardaki bu verilerle çalışmayı sağlayacak hızlı ve tutarlı araçların gereksinimi, en kısa sürede tüm kaynakları kullanarak istenen çalışmaları yapabilen yeni düzenlenmiş modeller üzerinde büyük bir ilgi oluşmasını sağladı.Bu çalışmada, paralelleşmiş büyük ölçekli matris faktorizasyon problemi için bir sistem oluşturduk.Bu tür problemleri çözmek için en çok kullanılan, en başarılı yöntemlerden biri optimizasyon teknikleridir. Optimizasyon yöntemleri, iterasyonları gerçekleştirmek için gradyan vektörlerine gerek duymaktadır. Bu tür problemlerin çözümünde zamanın çoğu gradyan ve fonksiyon değerlerinin hesaplanmasında harcanmaktadır. Bu çalışmada, matris faktorizasyonunda daha önce kullanılmayan, yeni bir yöntem uyguladık. Paralelizasyon için CPU ve GPU uygulamalarını gösterdik. Çalışmamızda da görüldüğü gibi, önerilen paralelizasyon oldukça iyi ölçeklenmektedir. MovieLens veri seti üzerindeki çalışmamızı raporladık. Sonuçlarımız gösteriyor ki iterasyon sayısını azaltmada önerdiğimiz yöntem oldukça başarılı. İstenilen RMSE değerleri ile birlikte umut vadeden ölçeklenir değerlere ulaştık.
Özet (Çeviri)
During recent years, the exponential increase in data sets' sizes and the need for fast and accurate tools which can operate on these huge data sets in applications such as recommendation systems has led to an ever growing attention towards devising novelmethods which can incorporate all the available resources to execute desired operations in the least possible time. In this work, we provide a framework for parallelized large-scale matrix factorization problems. One of the most successful and used methods to solve these problems is solving them via optimization techniques. Optimization methods require gradient vectors to update the iterates. The time spent to solve such a problem is mostly spent on calls to gradient and function value evaluations. In this work, we have used a recent method, which has not been used before for matrix factorization. When it comes to parallelization, we present both CPU and GPU implementations. As our experiments show, the proposed parallelization scales quite well. We report our results on Movie- Lens data set. Our results show that the new method is quite successful in reducing the number of iterations. We obtain very good RMSE values with significant promising scaling figures.