Güneydoğu Karadeniz mikrobiyal besin zincirinde mikrozooplankton dinamiği
Dynamic of microzooplankton in microbial food web of the Southeastern Black Sea
  1. Tez No: 461056
  2. Yazar: RIZA USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLGEN AYTAN DOS SANTOS FRANCA GASPAR VALENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güneydoğu Karadeniz'de Mayıs 2015-Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada nehir ağzı, kıyı ve açık sularda mikrozooplanktonun komunite yapısı, bolluğu, dağılımı ve çevre ile olan etkileşimi araştırılmıştır. Mikrozooplankton çalışma süresince 97'si Protozoa ve 11'i Metazoa'ya ait toplam 108 tür ile temsil edilmiştir. Mikrozooplankton bolluğu öfotik bölge içerisinde 63-2733 hücre. l-1 arasında değişim göstermiş ve heterotrofik dinoflagellatlar baskın grup olmuştur. Mikrozooplankton biyoması ise 0.7- 28.9 µg C l-1 arasında değişmiş ve mikrometazoa tarafından domine edilmiştir. Bolluk ve biyomas değerleri nehir ağzından açığa doğru düşüş sergilemiştir. Mikroplankton bolluğu sayıca mikrofitoplankton tarafından domine edilse de mikrozooplankton toplam mikroplankton biyomasının önemli bir katılımcısı olmuştur (%41-50). İstasyonlar arasında toplam mikrozooplankton bolluğu ve biyoması bakımından istatistiki açıdan önemli bir farklılık bulunmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Microzooplankton community structure, abundance, biomass and their relation with environmental factors were investigated between May 2015 and April 2016 in river mouth, coastal and open waters of Southeastern Black Sea.Microzooplankton was represented by a total of 108 species belonging to 97 Protozoa and 11 Metazoa during study period. Microzooplankton abundance ranged from 63 to 2733 cell. l-1 dominated by heterotrophic dinoflagellates. Microzooplankton biomass ranged from 0.7 to 28.9 µg C.l-1 and dominated by micrometazoans. Abundance and biomass values tended to decrease from river mouth to open waters. Total microplankton abundance was dominated by microphytoplankton, whereas microzooplankton was an important contributor of total microplankton biomass (41-50 %). No significant differences were found between sampling stations in terms of microzooplankton abundance and biomass (p>0.05).