Bazı yeni 1,2-disubstitue benzimidazol türevi bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of some new 1,2-disubstituted benzimidazole derivatives and investigation of their antioxidant properties
- Tez No: 461057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN KARAALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Benzimidazol ve türevlerinin birçok alanda göstermiş olduğu farmakolojik ve biyolojik aktivitelerinden dolayı benzimidazol çekirdeği yeni terapötik ajanların geliştirilmesi için vazgeçilmez bir yapı olmuştur. Bu tezde 14 yeni 1,2-disubstitüe benzimidazol türevi bileşik sentezlenip, karekterizasyonu yapılmış ve antioksidan özellikleri incelenmiştir. İlk basamakta, Pinner metodu ile sentezlenen imino ester bileşiğinin 4,5-dimetil-1,2-fenilediamin ile muamelesi sonucu 5,6-dimetil-2-fenil-1H-benzimidazol (1) bileşiği sentezlenmiştir. Daha sonra bileşik 1'in K2CO3 varlığında etilbromoasetat ile reaksiyonundan ester türevi bileşik (2) elde edilmiş ve ardından bu ester bileşiği (2) hidrazit türevine (3) dönüştürülmüştür. Bir sonraki adımda, hidrazit bileşiğinin farklı aldehitlerle muamelesi sonucu Schiff bazlı benzimidazol bileşikleri (4a-d) sentezlenmiştir. Ardından bileşik 3'ün KOH varlığında CS2 ile tepkimesi 1,3,4-oksadiazol-2-tiol bileşiğinin (5) oluşumu ile sonuçlanmış ve ayrıca bileşik (3) metilizotiyosyanat (6a için) ve etilizotiyosyanat (6b için) bileşikleri kullanılarak uygun karbotiyoamid bileşiklerine (6a, b) dönüştürülmüştür. Bir sonraki adımda, karbotiyoamid bileşiklerinin (6a,b), soğuk ve derişik H2SO4 ile reaksiyonu sonucu 1,3,4-tiyadiazol bileşikleri (7a,b) sentezlenmiş ve son basamakta ise aynı ara ürünlerin (6a,b), 2N NaOH varlığında halkalaşması sonucu 1,2,4-triazol bileşikleri (8a,b) elde edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin antioksidan özellikleri CUPRAC, ABTS ve DPPH in vitro antioksidan yöntemleri kullanılarak incelenmiş ve sentezlenen bileşiklerin yapı karakterizasyonu IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektroskopik yöntemler ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the pharmacological and biological activities of benzimidazole and its derivatives in many fields, the benzimidazole core has become an indispensable structure for the development of new therapeutic agents. In this thesis, 14 novel 1,2-disubstituted benzimidazole derivative compounds were synthesized, characterized and antioxidant properties were investigated. In the first step, the treatment of 4,5-Dimethyl-1,2-phenylenediamine with imino ester compound which was synthesised according to Pinner method resulted in the formation of compound 1. Then, the reaction of compound 1 with ethylbromoacetate in the presence of K2CO3 produced ester derivative compound (2). In the next step, this ester (2) was converted to hydrazide derivative (3). Then, the teatment of hydradize derivative with several aldehydes gave Schiff based benzimidazole compounds (4a-d). The treatment of compound 3 with CS2 in the presence of KOH resulted in the formation of 1,3,4-oxadiazole-2-thiol compound (5). And the hydrazide compound (3) was also converted to the corresponding carbothioamide structures (6a,b). In the next step, the treatment of carbothioamide compounds (6a,b) with cold and concentrated H2SO4 produced 1,3,4-thiadiazol compounds (7a,b). In the final step, the cyclisation of the same intermediates (6a, b) in the presence of 2N NaOH produced 1,2,4-triazol compounds (8a,b). Also, the antioxidant properties of the synthesized compounds in this study were clarified using various in vitro antioxidant assays including CUPRAC, ABTS and DPPH assays. The structures of the synthesized compounds were identified by IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectroscopic methods.