Beton dayanımı ve kenetlenme boyunun beton-donatı aderansına etkisinin mafsallı kiriş deneyi ile incelenmesi
Investigation of concrete strenght and development length effects on bond strenght by using hinged beam test
- Tez No: 461064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bilindiği gibi, betonarme varlığını betonla donatı arasındaki aderansa borçludur. Beton-donatı aderansı konusunda birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen, aderans olayının karmaşık olması sebebiyle konu tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu sebeple, bu tez çalışmasında, farklı donatı çapları, kenetlenme boyları ve çimento dozajı kullanarak üretilen betonlarla donatı arasındaki aderans mafsallı kiriş deneyi yardımıyla eğilme altında deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışma, sabit 300 dozajla üretilen, farklı donatı çapı ve kenetlenme boylarının (100 mm, 150 mm ve 200 mm) kullanıldığı ve 250, 300, 400 ve 500 dozajlarla üretilen, farklı donatı çapı ve sabit 100 mm kenetlenme boyunun kullanıldığı iki seri halinde gerçekleştirilmiştir. Deneyler toplam 18 mafsallı kiriş üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, kenetlenme boyunun, beton dayanımının ve donatı çapının aderans dayanımını önemli derecede etkilediğini ortaya koymuştur. Artan kenetlenme boyu ve beton dayanımını için ulaşılan maksimum gerilmeler artarken sıyrılmalar azalmış, donatı çapı arttıkça ise sıyrılmalar artarken gerilme değerleri azalmıştır. Aynı çap ve kenetlenme boyu için dört farklı dozajla üretilen dayanımları değişken betonlarda, 10, 12 ve 14 için ulaşılan maksimum yük değerleri sırasıyla %5-34, %13-29, %8-26 arasında artışlar olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As it is known, reinforced concrete owes its existence to the bond strength between concrete and steelrebar. Although many studies have been carried out on bond strength, the subject has not been fully clarified as bond strength phenomenon is complicated. Therefore, in this thesis, the bond strength between rebar and concrete produced by using different rebar diameters, development lengths and cement dosages have been experimentally observed in bending with the help of hinged beam test. The experimental work was carried out in two series using different reinforcement diameters and development lengths (100 mm, 150 mm, 200 mm) with constant 300 dosage and different rebar diameters and a constant 100 mm development length with 250, 300, 400 and 500 dosages. Experiments were carried out on a total of 18 hinged beams. The results of the experiment showed that development length, concrete strength and reinforcement diameter significantly affect the bond strength. While the maximum stress increased for extending development length and concrete strength, slips decreased, as the reinforcement diameter expanded stress values decreased while the slip increased. The maximum load rates achieved for 10, 12 and 14 in variable concretes produced with four different dosages on different concrete strengths for the same diameter and development length increase respectively between %5-34, %13-29, and % 8-26.