Taşıyıcı hafif betonla üretilen yekpare ve prefabrike yapı elemanlarının davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviors of monolithic and prefabricated structures members produced using lightweight conctrete
- Tez No: 300924
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, taşıyıcı hafif betonla üretilen yekpare ve prefabrike yapı elemanlarının davranışları deneysel ve teorik olarak incelendi. Bu amaçla, genleştirilmiş perlit agregası kullanılarak, taşıyıcı hafif beton üretilebilirliği araştırıldı. Bunun için, çok sayıda faklı karışımlar hazırlanarak betonlar üretildi. Üretilen betonlardan, çalışmanın amacına, gerek üretilebilirliği gerekse dayanım bakımından, en uygun olan karışım seçildi ve bu karışım kullanılarak, betonarmenin varlığını borçlu olduğu, donatı-beton aderansı araştırıldı. Üretilen taşıyıcı hafif betonla üretilen donatı-beton aderans deneylerinden, geleneksel betonlar için, yönetmeliklerde verilen, kenetlenme boyunun emniyetli tarafta kalacak şekilde yeterli olduğu görüldü. Bu çalışmada C30 dayanım sınıfında üretilen, taşıyıcı hafif beton kullanılarak betonarme kiriş ve kolon deney numuneleri de üretildi. Bu deney numuneleri üzerinde eğilme ve merkezi basınç deneyi yapılarak, hafif betonla üretilen betonarme yapı elemanlarının eğilmede ve merkezi basınç etkisindeki davranışları incelendi. Bu incelemede, kolonlarda iki faklı enine donatı düzenlemesi yapılarak, sargı donatısının etkisi de araştırıldı. Bu çalışma kapsamında üretilen taşıyıcı hafif betonun, üretilebilirliği, donatı-beton aderansı, üretilen betonarme kiriş ve kolon elemanlarının, eğilme ve merkezi basınç etkisindeki davranışları dikkate alındığında, yekpare ve prefabrike yapılarda kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviors of monolithic and prefabricated members produced using structural light concrete were investigated experimentally and theoretically. For this purpose, the possibility to produce structural lightweight concrete using expanded perlite aggregate was investigated. So, a number of different concrete mixtures were prepared and produced. Among the produced concretes, the most appropriate mixture was selected both in terms of possibility to produce and strength. Using the selected mix, steel -concrete adherence was investigated which is the reason of the presence of reinforced concrete. Steel-concrete adherence tests on lightweight concrete samples showed that for the traditional concrete as given in the regulations, the clamping length was found sufficient to be on the safe side. In this study, in the C30 concrete strength class reinforced concrete beam and column test samples were produced by using lightweight concrete. Bending test and uniaxial compression experimental tests were performed on the samples to determine the reinforced concrete structure elements behaviors produced with lightweight concrete. In this review, the effect of confinement reinforcement was investigated by arranging two different transverse reinforcement in the columns. This study claimed that structural lightweight concrete can be used and its possibility to produce, its reinforcement?concrete adherence and the behaviors of produced lightweight concrete column-beam members under the effects of bending and axial load.