Bina enerji analiz yazılımlarının HVAC sistemlerindeki hatalarını azaltmak ve gerçek zamanlı verimlilik hesabı için geri besleme sistemi geliştirilmesi
Feedback system development for reducing building energy analysis software errors on HVAC systems and real time efficiency calculation
  1. Tez No: 461067
  2. Yazar: YAVUZ ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSEN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bina enerji analiz yazılımları HVAC sistem tasarımları başlangıcında mühendislere öngörüde bulunabilmektedir. Bu sayede ilerde oluşabilecek hatalar minimize edilip, sanal analizler gerçekleştirilebilmektedir. Sanal analiz oluşumları HVAC sisteminin matematiksel modelinin enerji analiz yazılımlarına entegre edilmesiyle oluşturulur. Gerçek hayattaki veriler %100 doğrulukta matematiksel modele aktarılamayacağı ya da gerçek veriler her zaman aynı tepkiyi vermediği için bina enerji analiz yazılımlarında da birtakım hatalara sebep olmaktadır. Bu hataları azaltmanın yolu kapalı döngü kontrol sistemi oluşturulmasından geçmektedir. Böylelikle bina enerji analiz yazılımlarında oluşan hataların sebepleri irdelenerek, bu hata paylarını azaltmak için çalışmalar yapılabilecektir. Geri besleme sistemi somut ölçümsel verilerle sağlanacağı için de oluşturulan matematiksel modelin gerçek dünyadaki karşılığının mutabakatı sağlanacaktır. Hazırlanan tezde geri besleme sistemi algoritması oluşturulup akademik literatür taraması yapılmıştır. Tezde HVAC bileşenleri, enerji analiz ve geri besleme sistemi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Geri besleme sistemi oluşturulurken, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu diğer yan ürünler de anlatılmıştır. Geri besleme sistemi kurulduktan sonra toplanan veriler sayesinde gelişmiş enerji otomasyonu, gerçek zamanlı verimlilik ve benzetim tasarım kılavuzu gibi yan ürünlerin de akademik ve pratik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using building energy analysis software engineers will have an idea about the HVAC systems energy efficiency. In this way, we minimized any errors that may occur in the future. We do virtual analysis that using the mathematical model. Real-life data with 100% accuracy could not be transferred to the mathematical model and real data does not always react the same way so that some errors are causes of Building Energy analysis software. We use closed-loop control systems for reducing this error. We can investigate the errors in building analysis software thanks to using close loop control systems. Feedback system makes real measurement and provides accuracy of the mathematical model. The algorithm created and the academic literature investigated in this thesis. Also we explain HVAC components, energy analysis, feedback system and by-products. After the feedback system is established, we can use by-products free for example; advanced energy automation, real time efficiency, simulation design guide