Mafsallı kiriş yöntemiyle bazalt lifli kompozit donatının aderans performansının araştırılması
Investigation of bond performance of basalt fiber-reinforced polymer bars using the hinged beam method
  1. Tez No: 461068
  2. Yazar: MUHAMMET SEİS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, yeni nesil donatı çubuklarından olan bazalt lifli kompozit donatının, inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan normal dayanımlı betonlardaki aderans performansını araştırmaktır. Çalışmada bazalt lifli kompozit donatının sektörel olarak yaygın bir şekilde kullanılan C30 sınıfındaki normal betonla olan aderans ilişkisi standart çelik donatı ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda 8 mm ve 12 mm olmak üzere iki farklı donatı çapı ile 10ø ve 20ø olmak üzere iki farklı kenetlenme boyu değişken parametreler olarak kullanılmıştır. Çalışmada beton ile donatılar arasındaki aderans ilişkisini belirlerken betonarme binalardaki beton-donatı ilişkisini gerçek davranışa uygun bir şekilde temsil eden mafsallı kirişler kullanılmıştır. Sonuç olarak bazalt lifli kompozit donatıların çeliğe kıyasla daha iyi bir aderans sağladığı görülmüştür. Bu donatıların çeliğe göre üstün mekanik özelliğinin de sağladığı avantaj ile çelik korozyonunun önemli sorunlar oluşturduğu yapısal sistemlerde daha düşük çap ve daha düşük kenetlenme boyu kullanılarak tercih edilebileceği görülmüştür. Ayrıca donatılar üzerinde gerçekleştirilen çekme testi donatının akma sahanlığı göstermeden koptuğunu ortaya koymuştur. Bu donatıların kullanılacağı projelerde donatıların süneklik özelliğinin olmaması mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the bond performance of basalt fiber reinforced composite bar in normal strength concretes commonly used in the construction industry. In the study, the bond relation of the basalt fiber reinforced composite bar with normal concrete of C30 class which is widely used in the sector is investigated and compared with standard steel reinforcement. In experimental stage, two different diameters as 8 mm and 12 mm and two different embedment lengths as 10 ø and 20 ø were used as variable parameters. When determining the bond relationship between concrete and reinforcing bars in the study, hinged beams representing the concrete-reinforcement relationship in reinforced concrete buildings in accordance with the actual behavior were used. As a result, basalt fiber reinforced composite bars showed better bond performance than steel rebar. It is seen that basalt fiber reinforced composite bars can be preferred by using lower diameter and lower embedment length in structural systems where steel corrosion is a serious problem. In addition, the tensile test on the reinforcing bars showed that basalt fiber reinforced composite bars were failed with brittle behavior. The lack of ductility of basalt fiber reinforced bars must be taken into consideration in projects where these equipment is used.