Yapı Bilgi Modelleme ve Enerji Performans Yazılımları Bütünleşmesinin Erken Mimari Tasarıma Etkisi
The Effect Of Building Information Modeling And Energy Performance Software Integration On Early Architectural Design
- Tez No: 604709
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Tez çalışması kapsamında, literatür taramaları ile enerji ve çevresel sorunlar araştırılmış ve konunun teorik arka planı incelenmiştir. Enerji etkinlik kavramının ve enerji etkin“sürdürülebilir tasarım kararı destek sistemlerinin”önemi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu süreçte mimari tasarımın yeri ve mimarın rolü araştırılmıştır.“Sürdürülebilirlik”kavramı ve yaklaşımları incelenmiş, adına“yeşil bina”,“eko tasarım”,“çevreci yaklaşım”,“enerji nötr bina”vb. gibi birçok terim ve kavramın kullanılabildiği görülmüş, yapı sektöründe ve sektör dışında bu kavramın yaygınlaştığı ve popüler hal aldığı gözlenmiştir. Ancak, aynı zamanda bu kavramların birbirine karıştığı ve anlam karmaşası içinde, neredeyse bilinçli ya da bilinçsiz farklı anlamlarda kullanıldığı da anlaşılmıştır. Çalışmanın giriş niteliğindeki 1. Bölümünde problem tanımlanmış, amaç ortaya konmuştur. Daha sonra çalışmanın yöntemi hakkında bilgi verilerek, sınırlamalar belirtilmiştir. Bölüm sonunda bu konu kapsamında yapılmış çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Az sayıdaki çalışmada, mimari tasarım sürecine“tam bütünleşik”olabilecek bir analiz ve karar destek sistemine ihtiyaç olduğu vurgulanarak, önerilerde bulunulmuştur. İkinci bölümde, tasarım, mimari tasarım ve proje aşamaları ile ilgili bilgiler verilmiş, literatür taramalarında elde edilen veriler ve bulgular aktarılmıştır. Çalışma kapsamında, tasarım ve tasarım ile ilgili sorunlar incelenmiş ve bu konudaki sorunlar tespit edilmiştir. Enerji etkin tasarımda en çok“bütünleşik çalışma”,“multidisipliner çalışma”gibi çok önemli konuların olduğu görülmüştür. Üçüncü bölüm, enerji, enerji modelleri ve analizleri, ile ilgili konular ele alınmıştır. Bu konuda sektörde kullanılan enerji analiz yazılımları incelenmiş ve mimarların tasarım kararı desteği için kullanabildikleri yazılımlar tespit edilmiştir. Dördüncü bölüm Yapı Bilgi Modeli (YBM) merkezinde enerji analizi ve tasarım süreçleri ile ilgili konular ele alınmış ve ilişkiler incelenmiştir. YBM ve YBM süreçlerinin koordinasyon ve ekip çalışmasını desteklediği anlaşılmıştır. YBM ile ilgili bölümde bu konudaki sistem ve araçların inşaat sektörüne ne olanaklar sunduğu üzerinde durulmuştur. İş akışları ve süreçleri hakkında bilgi verilmiş, simülasyon ve analiz araçlarının YBM tasarım süreçleri ile ne kadar bütünleşmiş olduğu/olması gerektiği araştırılmıştır. YBM, enerji etkinlik ve mimari tasarım birbirleri ile nasıl bir ilişki içinde oldukları tartışılmıştır. Son olarak beşinci bölümde, YBM yazılımları içinde kullanım oranı en fazla ve yaygın olan Revit yazılımı üzerinde bir örneklem gerçekleştirilmiştir. Mimari tasarıma başlayan bir mimarın bakış açısından, kütlesel tasarımı yapılan bir ofis binası örneği üzerinden, modelleme, enerji modeli üretimi, analize temel bilgilerin ve verilerin girişlerinin yapılması, analizin yapılması, sonuçların değerlendirilmesi ve optimizasyonların yapılması gösterilmiştir. Analiz yazılımı olarak Insight'ın Revit içinde doğrudan çalışabildiği literatür taramalarında tespit edilmiştir. Insight yazılımın arkasında enerji analizini yapan motorun, DOE2 ve Energy Plus yazılımları olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Çalışma genelinde erken aşama mimari tasarım sürecinde, enerji etkin ve sürdürülebilir binalar için, YBM yazılımları ve araçları ile enerji analizi ve simülasyon yazılımlarının ne düzeyde bütünleştiği irdelenmiş ve güncel iş akışı örneklenerek elde edilen bulgular ile sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, energy and environmental problems have been researched with literature reviews and theoretical background of the subject has been examined. The concept of energy efficiency and the importance of energy efficient tasarım sustainable design decision support systems çalış have been tried to be understood. In this process, the place of architectural design and the role of the architect were investigated. The concept and approaches of“sustainability miş were examined, and. Green building”,“eco design”,“environmentalist approach”,“energy neutral building”and so on. It has been observed that many terms and concepts can be used and such concept has become widespread and popular in the sector and outside the sector. However, it is also understood that these concepts are mixed and used in different meanings, almost consciously or unconsciously, in the confusion of meaning. In the introductory part 1 of the study, the problem is defined and the aim is set out. Then, information was given about the method of the study and limitations were stated. At the end of the chapter, information about the studies carried out within this scope is given. Few studies have emphasized the need for an analysis and decision support system that can be“fully integrated”into the architectural design process and made recommendations. In the second chapter, information about design, architectural design and project phases are given and the data and findings obtained from literature surveys are presented. Within the scope of the study, problems related to design and design were examined and problems were determined. In energy efficient design, most important issues such as numerous integrated work and multidisciplinary work were found. The third chapter deals with energy, energy models and analysis. In this regard, the energy analysis software used in the sector is examined and the software that architects can use to support the design decision is determined. The fourth chapter deals with the topics related to energy analysis and design processes in the Building Information Model (BIM) center and examines the relationships. It is understood that the BIM and BIM processes support coordination and teamwork. In the section related to BIM, it has been emphasized what the systems and tools on this subject offer to the construction sector. Information was given about workflows and processes, and the integration of simulation and analysis tools with BIM design processes was investigated. The relationship between BIM, energy efficiency and architectural design is discussed. Finally, in the fifth chapter, a sample has been performed on Revit software which has the highest usage rate among the BIM software. From the point of view of an architect who started architectural design, modeling, energy model production, input of basic information and data to the analysis, analysis, evaluation of results and optimizations were shown over a mass designed office building. It has been found in the literature that Insight can run directly in Revit as analysis software. Behind the Insight software, the engine that performs energy analysis is DOE2 and Energy Plus. Throughout the study, in the early stage architectural design process, the level of integration of energy analysis and simulation software with BIM software and tools for energy efficient and sustainable buildings was examined and the results obtained by sampling the current work flow were presented.