Fındık kabuğundan paklitaksel saflaştırılması
Isolation of paclitaxel from nut shell
- Tez No: 461073
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kalp hastalıklarından sonra dünya genelinde yaygın olan ve ölümle sonuçlanan hastalıklardan biri olan kanser günümüz sağlık problemlerinin başında geldiği, yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır. Birçok tedavi şekli olan kanser hastalığında en çok kullanılan yöntem kemoterapidir ve bu yöntem için çok sayıda ilaç geliştirilmiştir. Çalışmamızda bunlardan biri olan paklitaksel üzerine izlolasyon çalışmaları amaçlanmıştır. Paklitakselin fındık kabuğundan izolasyonu kromatografik saflaştırma çalışmaları; farklı çözücüler ve farklı kolon dolgu maddeleri kullanarak ters faz ve normal faz kolon uygulamaları yapılarak optimizasyon denemeleri gerçekleştirilmiştir. Paklitakselin fındık kabuğunda varlığı yapılan analizlerle kanıtlanmıştır. Denemelerde olumlu, olumsuz ve geliştirilebilecek durumlar belirlenmiştir. Fındık kabuğunda; önemli bir anti kanser ilacı olan paklitakselin varlığı bize ülkemizde oldukça fazla üretilebilen ve sürekliliği olan aynı zamanda çoğunlukla atık olarak kullanılan kabuğun çok daha değerli hale getirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer, one of the most common and fatal diseases worldwide after heart disease, has proven to be the leading health problems nowadays. Chemotherapy is the most commonly used method of cancer therapy in many forms of therapy and many chemotherapeutic agents have been developed for this method. In our study, the aim is to study isolation of paclitaxel, which is one of the chemotherapeutic agents. Paclitaxel was isolated from hazelnut shells by isolation and chromatographic purification using different solvents and different column filling materials. Optimization experiments were carried out by reverse phase and normal phase column applications in refinement processes. Paclitaxel has been proven by analysis of its presence in hazelnut shells. Positive, negative and improvable situations were determined in the experiments. In hazelnut shell; the presence of paclitaxelin, an important anti-cancer drug, has shown us that the shell, which is often produced and sustained in our country as well as being mostly used as waste, can also be made much more valuable.