Optimized weighted ensemble classifier for intrusion detection application
Eniyilenmiş ağırlıklı sınıflandırıcı topluluğu ile saldırı tespit uygulaması
  1. Tez No: 461083
  2. Yazar: ATİLLA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilgisayar ve iletişim sistemleri modern hayatın temellerini oluşturmaktadır. Internet ağının gelişmesiyle birlikte bu sistemlerin kullanımında büyük artışlar olmakta, ancak bu sistemlere yönelik saldırılar da aynı oranda artmaktadır. Bu yüzden, söz konusu sistemlerin saldırılara karşı korunması ve gelen saldırıların tespiti giderek önem kazanmış ve bu amaçla Saldırı Tespit Sistemleri (STS) geliştirilmiştir. Son yıllarda STS'lerde makine öğrenmesi ve eniyileme tekniklerinin kullanımı giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında özgün STS yöntemleri önerilmiş ve önerilen bu yöntemler KDD99 ve türevi NSL-KDD veri setleri kullanılarak doğrulanmıştır. STS çalışmaları üzerinde yapılan detaylı literatür taraması sonucuna göre, bu veri setlerinin makine öğrenmesi alanında kullanımına yönelik detaylı istatistikler çıkarılmıştır. Çalışmanın devamında, STS için iki farklı sınıflandırıcı füzyon yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen ilk yöntemde sınıflandırıcı çalışmaları için önemli bir aşama olan nitelik çıkarma ve sınıflandırıcı füzyonu ağırlık bulma işlemleri, Genetik Algoritmalar (GA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, Genetik Algoritma tabanlı Nitelik Seçme ve Ağırlık Bulma (GA-NS-AB) yöntemi olarak tanımlanmıştır. Geliştirilen ikinci yöntemde ise sınıflandırıcı füzyonunda sınıflandırıcıların ağırlıklı olarak birleştirilmesi tekrar incelenmiştir. Önerilen yöntemde, ağırlıkların belirlenmesi için dışbükey gevşetme ve dışbükey eniyileme yöntemleri kullanılmıştır. Sınıflandırıcı ağırlıklarını bulma problemi, eniyileme problemi olarak modellenmiş ve yeni bir maliyet fonksiyonu tanımlanmıştır. Geliştirilen her iki yöntemde de NSL-KDD veri setinin tamamı kullanılırken, yöntemlerin başarısı benzer yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer and communication systems become the foundations of modern life. With the advances in the Internet, usage of these systems increases and intrusions against these systems increases too. Therefore, finding and preventing intrusions against these systems becomes more and more important. To protect these systems, Intrusion Detection Systems (IDS) are implemented. In recent years, machine learning and optimization techniques are increasingly used in IDS. New methods are implemented using KDD99 and its derivative NSL-KDD datasets based on intelligent IDS systems in this thesis study. First, a detailed review is made on studies that uses above mentioned datasets, and according to this review, detailed statistics are derived on usage of these datasets. Next, two different methods are proposed for IDS. These methods are based on principles of classifier ensemble and hybrid IDS. In the first method, genetic algorithms (GA) are used for feature selection (an important part for classification) and ensemble weight finding. The proposed method is named as Genetic Algorithms based Feature Selection and Weights Finding (GA-FS-WF). In the second method, hybrid ensemble classifier subject re-visited again. In this method, convex optimization techniques are used for finding weights for ensemble classifiers. Proposed method models weights finding in ensemble as a mathematical objective function and solves it as an optimization problem. In both proposed methods, full dataset NSL-KDD is used. Success of proposed methods are measured with classifier performance metrics and compared with similar methods in the literature.