Hibrit uygulamalar için soket arayüzleri ve android implementasyonu
Socket interface and android implementation for hybrid applications
  1. Tez No: 461082
  2. Yazar: YUSUF DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE HACIZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüz ihtiyaçları mobil gibi taşınabilir platformların daha çok kullanılmasını gerektirmektedir. İhtiyaçların bu yönde artması mobil ve diğer taşınabilir platformlar üzerindeki teknolojik çalışmaları hızlandırmıştır. Bu hızlı artış ortaya alışılmışın dışında çok farklı teknolojilerin ve metotların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Özellikle özgür yazılım toplulukları standartların açık olabilmesi için büyük çaba sarf etmekte ve standartların açık olması teknolojinin gelişimini kat kat daha hızlandırmaktadır. Bu çalışmada; güncel ve platformdan bağımsız yazılım teknolojiler incelenmiş ve web teknolojilerini kullanan (hibrit) uygulamalar için Javascript tarafından bir arayüz (API) aracılığı ile işletim sisteminin ana dilindeki soket ve MQTT protokolüne erişim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's needs require portable platforms such as mobile to be used more widely. This requirement has expedited the technological studies on mobile and farther portable platforms, which resulted in the emergence of various unusual technologies and methods. Particularly, the open source software communities strive in order for the standards to be open and that the standards are open tremendously accelerates the development of technology. In this study, actual and platform-independent software technologies are analyzed and offered an access to socket and MQTT of the native language of operating system through Javascript interface (API) for web technologies based (hybrid) applications.