Centaurea babylonica L. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic research on Centaurea babylonica L. plant
  1. Tez No: 461090
  2. Yazar: ELİF DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Centaurea (Asteraceae) cinsine ait C. babylonica türü üzerinde fitokimyasal çalışmaların yapılması, toplam fenol miktar tayini ve antioksidan aktivite çalışmalarının yapılması, uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi ve antikanser etkisinin araştırılması üzerine yürütüldü. C. babylonica bitkisi 2015 yılının Temmuz ayında Mersin ilinin Çamlıyayla ilçesinden toplandı. Bitkinin toprak üstü kısımları toz edildikten sonra uçucu yağ analizi ve çözücü ekstraksiyonu yapıldı. Elde edilen uçucu yağın analizi, elde edilen farklı polaritelerdeki ekstrelerin antioksidan aktiviteleri, fitokimyasal ön denemeleri ve kimyasal kompozisyon analizleri yapılarak incelendi. C. babylonica bitkisinin toprak üstü kısımlarından Avrupa Farmakopesi'ne (2010) uygun olarak hazırlanmış Clevenger apareyi ile yapılan hidrodistilasyon sonucu uçucu yağ elde edilerek GK/KS ile kimyasal bileşimi incelendi. Uçucu yağ ana bileşenleri sırasıyla, metil oleat (%30,1), metil hekzadekanoat (%10,5) ve trikosan (%6) olarak belirlendi. Bitkinin toprak üstü kısımlarından sırasıyla hekzan, etil asetat ve metanol ekstreleri hazırlanarak ekstrelerin toplam fenolik madde miktarları Folin-Ciocaltaeu yöntemi ile belirlendi. Aynı ekstreler üzerinde antioksidan aktivite deneyleri 1,1-difenil-2-2 pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürücü etki tayini ve 2,2'-azino-bis-3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit (ABTS) yöntemleriyle değerlendirildi. Türün toprak üstü kısımlarından elde edilen ekstrelerin in vitro sitotoksik etkileri C6 (Glioma), A549 (insan akciğer adenokarsinoma) ve MCF-7 (insan meme kanseri) hücre hatları kullanılarak MTT testi ile belirlendi. Ekstrelerin DNA sentez inhibisyonuna bakılarak selektivite için sağlıklı hücre hattı üzerindeki etkileri araştırıldı. Metanol ile hazırlanan ekstre orta düzeyde antioksidan aktivite gösterirken, etil asetat ve hekzan ekstrelerinin antioksidan özellik göstermediği tespit edildi. Sitotoksik etki yine metanol ekstresinde yüksek görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study was concluded on research of phytochemical studies on C. babylonica is kind of Centaurea (Asteraceae), total phenol content and antioxidant activity study, detect of essential oil content and anti-cancer effect. C. babylonica was collected from Camliyayla sub-province in Mersin at July, 2015. Above ground part of plant was powdered after that analysed essential oil and extraction. Analysis of the acquired essential oil was examined with antioxidant activity of obtained extract different polarity, phytochemical pretesting and quantitation. Above ground part of C. babylonica plant contents were examined from obtained essential oil of using Clevenger apparatus, prepared in accordance the European Pharmacopoeia (2010), with GS/MS. The main components of essential oil were determination respectively, methyl oleate (30.1%), methyl hekzadekanoat (10.5%) and trikosan (6%). Amount of total phenolic substance was determined from above ground part of plant hexane, ethyl acetate and methanol extract was prepared respectively, with method of Folin-Ciocaltaeu. Antioxidant activity experiments were evaluated from 1,1-difenil-2-2 pikrilhidrazil (DPPH) determination of radical scavenging effects and 2,2'-azino-bis-3-etilbenzotiazolin-6-sülfonic acid (ABTS) methods. In vitro cytotoxic effects of extracts obtained from above ground part of species was determined using C6 (Glioma), A549 (Human lung adenocarcinoma) and MCF-7 (Human breast cancer) with MTT test. Effects of extracts on healthy cell line was investigated by looking at the DNA synthesis inhibition for selectivity. While prepared extract with methanol show moderate impact, extract of ethyl acetate and hexane does not show antioxidant properties were found. Cytotoxic effect was still seen higher in methanol extract.