Acil servise başvuran toraks travmalı hastalarda sternum ve kot fraktürlerinin saptanmasında ultasonografinin kullanımı ve tomografi ile karşılaştırılması
The use of ultrasound in the detection of sternum and rib fractures in thoracic trauma patients admitted to the emergency department and comparison with the tomography
  1. Tez No: 461127
  2. Yazar: BARAN ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHFER GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Travma, hayatın ilk dört dekatta başta gelen ölüm nedenidir. Tüm travmaya bağlı ölümlerin %25'inden toraks travması sorumludur ve diğer %25'inde de mortaliteye katkı sağlamaktadır. Bilgisayarlı tomografi travma hastalarında oldukça hızlı sonuç veren etkin yöntem olmasına rağmen acil servislerde yatak başı ultrasonografi kullanımı hızlı ve güvenilir tanı imkanı sunmaktadır. Çalışmamızda toraks travmalı hastalarda fizik muayene ile şüphelendiğimiz kot ve sternum fraktürlerinin yatak başı ultrason ile tespit etmeyi ve çekilen bilgisayarlı tomografi ile etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmamızda Ekim 2015-Haziran 2016 yılları arasında acil servise başvuran travma hastalarından toraks travmalı 100 hasta prospektif olarak çalışma grubumuzu oluşturmuştur. Tüm hastalar acil serviste değerlendirilmiş olup hastaların başvuru anında demografik özellikleri, vital bulguları, travma şekilleri, ek travmaları, fizik muayene ve bulguları, tedavi şekilleri, bakılan ultrasonografi bulguları ve tomografi sonuçları formlara kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen 100 hastanın 68'i (%68) erkek, 32'si (%32) kadındı. Hastalarımızın yaş ortalaması 43.84+19.77; erkek hastalarımızın yaş ortalaması 42.75+19.69, kadın hastalarımızın yaş ortalaması 46,16+20.05 olarak hesaplandı. Hastalarımızın 87'si (%87) sağ kalmış olup, 13'ü (%13) hayatını kaybetti. Sonuç olarak fraktürden şüphelenilen hastaların bakılan ultrasonografisi ile çekilen bilgisayarlı tomografisi karşılaştırıldığında bilgisayarlı tomografinin ultrasonografiye göre kırıkların tespitinde daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trauma is the leading cause of death in the first four decates. Thoracic trauma is the cause of 25% death directly and other 25% concomitantly. Although computerized tomography is an effective method which provides rapid results in trauma patients, the use of bedside ultrasonography in emergency departments provides a fast and reliable diagnosis . In our study, we aimed to compare the efficacy rib and sternal fractures suspected by bedside ultrasonography and computerized tomography in thoracic trauma patients In this study, 100 patients with thoracic trauma from trauma patients who applied emergency services between October 2015 and June 2016 were included in this study prospectively. All patients were evaluated in emergency department and their demographical features, vital signs, trauma patterns, additional trauma, physical examination and findings, treatment modalities, sonographic findings and tomography results were examined at the time of admission. Of the 100 patients we studied, 68 (68%) were male and 32 (32%) were female. The average age of our patients was 43.84+19.77, the average age of our male patients was 42.75+19.69, and the average age of our female patients was 46.16+20.05. 87% of our patients were alive and 13% lost their lives. In conclusion, ultrasonography and computerized tomography of suspected fractured patients were compared, computerized tomography has been shown to be better for detecting fractures than ultrasonography.