2010-2015 yılları arasında terapotik aferez ünitesinde yapılan tüm terapötik aferez işlemlerinin değerlendirilmesi ve trombotik trombositopenik purpuralı hastaların klinik özellikleri ve yanıtları
Therapeutic apheresis experience of our apheresis unit between the years 2010-2015 and clinical and therapeutic characteristics of patients with thrombotic thrombocytopenic purpura (TTP)
- Tez No: 461136
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Aferez ve terapötik aferez son yıllarda tıbbın pek çok disiplininde pek çok farklı hastalıklarda tedavi ve destek tedavisi amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde de son 10 yılda ciddi ilerlemeler kaydedilen aferez ve terapötik aferez işlemleriyle ilgili üniversite hastanemizde 25 yılı aşkın süredir bu işlemler yapılmaktadır. Çalışmamızda terapötik aferez ile ilgili hastanemizin sonuçlarını ve ilaveten Trombotik Trombositopenik Purpura (TTP) hastalarının klinik, laboratuvar ve tedavi yanıtlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: 2010-2015 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aferez Ünitesi'nde terapotik plazma değişimi veya terapötik sitaferez endikasyonu alan 303 hastada ve 2289 seans işlemi incelendi. Hastaların cinsiyet, yaş, tanı, işlem tarihleri, takip edildiği klinik, damar erişim yolu, aferez uygulama sıklığı ve toplam uygulama sayısı, tedavi yanıtları, işlem esnasında gelişen komplikasyonlar ve TTP hastaları klinik özellikleri ve relaps açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: En fazla hasta 190 (%62,7) hasta ile hematoloji servisinde takip edilmekteydi. Plazmaferez uygulanan 110 hastanın 22 (% 20) si olmak üzere en yüksek oranda TTP'li hastalar, terapötik sitaferez uygulanan 85 hastanın 59 (%69) unu akut lösemiler oluşturmaktaydı. Terapötik aferez uygulanan 303 hastadan 244 hasta tedavi yanıtı açısından değerlendirildi (59 hastaya periferik kök hücre toplama işlemi yapıldığından değerlendirme dışında tutuldu). 144 hasta yanıtlı (%59), 17 hasta kısmi yanıtlı (%6) olarak toplamda 161 hasta (%65) yanıtlı idi. 57 hastada ise (%23) yanıt alınamadı. TTP tanısı ile plazmaferez yapılan hastaları ayrıntılı olarak irdelediğimizde 22 hastanın 10 (%45,5)'u kadın, 12 (%54,5) si erkekti. Ortalama yaş 28,2 ± 8,7 (18-40) idi. Sekonder TTP olan 2 (%9) hasta mevcuttu. Diğer 20 (%91) hasta idiopatik TTP olarak değerlendirildi. TTP tanılı 17 (%77,2) hastada tedavi yanıtı alınırken, 4 (%18,2) hastada yanıt alınamadı, exitus gerçekleşti. 7 (%31,8) hastada hastalık relaps oldu. Çalışmamız sonucunda, plazmaferez yapılan TTP hastalarının tedaviye yanıtları (% 77,2), ülkemizde yapılmış çalışmalarla ve literatüre (% 80) benzer idi. Mortalite oranı (%18,2) da literatürle uygun bulundu (% 10-15). Sonuç: Terapötik aferez, merkezimizde birçok hastalığın tedavisinde yüksek etkinlik ve düşük yan etki oranı ile başarı ile kullanılmaktadır. Merkezimizin tedavi ve komplikasyon sonuçları yurt içi ve yurt dışı merkezler ile benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purposes: Apheresis and therapeutic apheresis are used for treatment and supportive care in many different diseases, many disciplines in recent years. In our country there is significant progress in apheresis and therapeutic apheresis about the last 10 years, in our university hospital this process is done more than 25 years. In our study, we aimed to evaluate the diagnostic, clinic and therapeutic outcome of our patients who were treated for different diseases with therapeutic apheresis and Thrombotic thrombocytopenic purpura (TTP) . Materials –Methode: 303 patients and 2289 sessions in the field of therapeutic plasma exchange or therapeutic cytapheresis indication at between 2010-2015 were examined at Apheresis Unit of Dicle University Faculty of Medicine. Patients were evaluated retrospectively for gender, age, diagnosis, treatment history, clinic findings, vascular access route, frequency of apheresis procedure and total number of procedure, treatment response, complications developed during the procedure and particularly TTP patients for clinical features and relapse. Result: The most common indication for apheresis with 190 patients (62.7 %)'in the hematology service . Plasmapheresis applied to 110 patients for the highest percentage of patients 22 (20%) with TTP, therapeutic cytapheresis applied to 85 patients, constituted of patients 59 ( 69%) with the acute leukaemias. Two hundered forty four patients of 303 patients that therapeutic apheresis applied were evaluated for response to therapy. (59 patients made that peripheral blood stem cell collection process were excluded from the assessment ) 144 of 303 patients showed complete response (59 %), 17 patients (6 %) showed partial response, 57 (23 %) were unresponsive. Twenty-two patients consisting 12 men and 10 women diagnosed with TTP underwent plasmapheresis are reviewed in this study. The average age was 28,2 ± 8,7 years old (range 18-40 ). Twenty patiens ( 91 %) were considered to be idiopathic TTP, where as 2 patiens (9 %) were accepted as TTP with secondary causes. As a result; 17 of 22 TTP patients showed response (77,2 %), 7 (31,8 %) had a relapse, 4 (18,2%) were unresponsive and died despite the treatment. Conclusion: Therapeutic apheresis is successfully used in our center with high efficacy and low side-effect ratio in the treatment of many diseases. The results of treatment and complications of our center were similar to those of our country and universal literatures.